Μόνο στα χαρτιά (και αυτό λόγω ιστορίας και όχι σημερινής δυναμικότητας των ομάδων) ήταν ντέρμπι. Στην πράξη ήταν αλλιώς. Η Fenerbahce συνάντησε αντίσταση μόνο στο πρώτο 10λεπτο από την Galatasaray και κέρδισε πανεύκολα με 87-73 εκτός έδρας την «αιώνια αντίπαλό» της στο τουρκικό πρωτάθλημα

Η Fener πήγε έτσι στο 12-3, ενώ η Galatasaray που… βολοδέρνει πήγε στο 5-10.

Στυο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι το πάλεψαν και ζόρισαν την Fener. Στην δεύτερη περίοδο όμως (26-11 το επιμέρους σκορ), η ομάδα του Igor Kokoskov πήρε τα ηνία, κυριάρχησε στο παρκέ, έχτισε μια μεγάλη διαφορά δεμν την έχασε στο υπόλοιπο κομμάτι του ματς και έφτασε δια περιπάτου στη νίκη.

Από την Fenerbahce πρώτα βιολιά ήταν οι Guduric (18π. με 3/5τριπ., 3ριμπ., 5ασ.), Vesely (15π., 6ριμπ., 3ασ.), Pierre (15π., 5ριμπ), ενώ ο Brown είχε 13π., 5ριμπ., 8ασ.

Από την Galatasaray πρώτοι σκόρερ ήταν με 15 πόντους ήταν οι Motum (είχε και 5ασ.), Hunter.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 31-48, 51-68, 73-87

GALATASARAY: Macon 9 (2τριπ., 7ασ.), Arslan 5 (1), Köksal 7 (1), Marei 8, Motum 15 (3τριπ., 5ασ.), Hunter 15 (4/7τριπ.), Ermiş 10 (1), Jefferson 4, Olmaz

FENERBAHCE: Brown 13 (1τριπ., 5ριμπ., 8ασ.), Guduric 18 (3/5τριπ., 3ριμπ., 5ασ.), Pierre 15 (2τριπ., 5ριμπ.), Barthel 4 (7ριμπ.), Vesely 15 (6ριμπ., 3ασ.), Mahmutoğlu 9 (1), Biberoviç 5 (1), Ahmet Düverioğlu 8 (7ριμπ.).