Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πήρε εύκολα τη νίκη επί της Τράμπζονσπορ, αλλά από το παιχνίδι δεν έλειψε η ένταση.

Στα μισά της β’ περιόδου η αναμέτρηση διεκόπη προσωρινά, καθώς η ένταση που υπήρξε μεταξύ του Κρις Ομπέκπα και του Γιαν Βέσελι μεταφέρθηκε στις κερκίδες, με αποτέλεσμα οι διαιτητές να ζητήσουν την εκκένωση του γηπέδου.

Μέχρι εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι ήταν μέσα στο παιχνίδι χάρη στην εξαιρετική τους ευστοχία από τα 6.75μ. Οι γηπεδούχοι σκόραραν κατά κύριο λόγο από την περιφέρεια έχοντας ευστοχήσει σε 9 τρίποντα. Μετά την διακοπή ωστόσο η Φενέρ πάτησε γκάζι και πήρε προβάδισμα 7 πόντων μέχρι το ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε στροφές και εκτόξευσε την διαφορά με αποτέλεσμα να τελειώσει την υπόθεση της νίκης, η οποία ήρθε εύκολα με το τελικό σκορ 90-119.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Τζέιμς Νάναλι με 20 πόντους και 8 ασίστ, ενώ καλή απόδοση είχε και ο Γιαν Βέσελι με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ. Ο Κώστας Σλούκας μέτρησε 7 πόντους και 6 ασίστ σε 22:45″ συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Έλντριτζ, με 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 48-55, 74-87, 90-119.

Τράμπζονσπορ: Γκριν 12 (2), Κιλτσλί 5, Ελντριτζ 21 (5), Βασιλιάουσκας 13 (2), Χάρις 4 (2), Χέισλιπ 15 (1), Εσλικ 8 (2), Ομπέκπα 2, Ονταμπάσι.

Φενέρμπαχτσε: Ντουβερίογλου 14, Νάναλι 20 (3), Γκούντουριτς 11 (3), Σλούκας 7, Μέλι 7, Ντίξον 2, Χερσέκ, Αρνά 18 (2), Βέσελι 18, Τόμπσον 15, Μαχμούτογλου 5 (1), Γκιουλέρ 2.