Η Anadolu Efes εξακολουθεί να μην έχει αντίπαλο στο τουρκικό πρωτάθλημα. Η ομάδα του Ergin Ataman έκανε ένα σερί 15-0 στην τρίτη και στην τέταρτη περίοδο, νίκησε τη Besiktas 84-80 και παρέμεινε αήττητη για 20ή αγωνιστική.

Από την Anadolu Efes (20-0) ξεχώρισαν οι Krunoslav Simon (22 πόντοι, 9/10 σουτ, 7 ασίστ), Bryant Dunston (13 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Shane Larkin (13 πόντοι) και Dzanan Musa (10 πόντοι), την ώρα που οι Sehmus Hazer (22 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Alperen Sengun (15 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και James Blackmon (15 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Besiktas (10-10).

Η Besiktas κοίταξε στα μάτια την Efes, ωστόσο το μεγαλύτερο σερί των γηπεδούχων στο παιχνίδι μετέτρεψε το 56-58 σε 71-58 μέσα σε τρία λεπτά. Η ομάδα του Ataman ξέφυγε ακόμα και με 14 πόντους διαφορά στο 35’ (77-63), φτάνοντας πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ στην 20ή νίκη της στο τουρκικό πρωτάθλημα.

Παράλληλα, η Anαdolu Efes ξέφυγε ακόμα περισσότερο στην κορυφή της βαθμολογίας, εκμεταλλευόμενη την ήττα της Karsiyaka από την Darussafaka (86-77). Αυτό το αποτέλεσμα βοήθησε παράλληλα και τη Fenerbahce να πλησιάσει τη 2η θέση μετά την εύκολη εκτός έδρας νίκη επί της Petkim με 80-67.

Όσον αφορά στην αντίπαλο της ΑΕΚ στη 2η φάση του Basketball Champions League, η Turk Telekom έκανε την ανατροπή στο 2ο ημίχρονο και νίκησε την Afyon 89-86, παραμένοντας στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 42-41, 67-58, 84-80