Τρεις ημέρες πριν από την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό για την 20ή αγωνιστική της EuroLeague (11/1, 19:45) η Fenerbahce πραγματοποίησε μία από τις πιο απογοητευτικές φετινές εμφανίσεις της. Φρόντισε γι αυτό η Darussafaka, η οποία τη συνέτριψε μέσα στο γήπεδό της 79-61, σπάζοντας παράλληλα ένα σερί 13 ηττών στις αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

Από το 2017 είχε να ηττηθεί η Fenerbahce (13-2) από την Darussafaka (12-4). Στο συγκεκριμένο παιχνίδι, πάντως, η ομάδα του Sasha Djordjevic μόνο στο 2ο δεκάλεπτο έπαιξε μπάσκετ, καταφέρνοντας να ξεπεράσει το κακό ξεκίνημα και να κλείσει το 1ο ημίχρονο με ισχνό προβάδισμα (38-37). Στο 2ο ημίχρονο υπήρχε μόνο μία ομάδα στο γήπεδο.

Η Darussafaka έκλεισε την 3η περίοδο με επιμέρους σκορ 10-25 και διεύρυνε το προβάδισμα στην 4η, μη επιτρέποντας στους γηπεδούχους να πλησιάσουν σε κανένα σημείο περισσότερο από τους 10-11 πόντους. Ο Troy Caupain Jr. (15 πόντοι, 7 ασίστ) και ο Nathan Boothe (12 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι της Darussafaka, ενώ μόνο ο Dyshawn Pierre (17 πόντοι, 9 ριμπάουντ) διασώθηκε από τη Fenerbahce, που ήταν αγνώριστη χωρίς τους De Colo, Vesely.

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 38-37, 48-62, 61-79