Στο πρώτο ημίχρονο η Fenerbahce έδειχνε να μην έχει πάρει σοβαρά την Bahcesehir και είχε θέματα απέναντι στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι «χτυπούσαν» το ματς και της είχαν βγάλει το λάδι. Στημν επανάληψη όμως, η Fenerbahce σοβαρεύτηκε.

Αποφάσισε να κόψει τ΄αστεία, κυριάρχησε στο παρκέ και με ηγέτη τον Bobby Dixon, επιβλήθηκε 70-56 της Bahcesehir (πήγε στο 4-4) και έκανε το «9 στα 9» στο τουρκικό πρωτάθλημα.

Στο πρώτο μέρος η ομάδα του Igor Kokoskov έκανε λάθη, ήταν κάκιστη επιθετικά και η Bahcesehir της είχε κάνει τη ζωή δύσκολη με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να λήξει ισόπαλο (13-13) και το πρώτο μέρος να ολοκληρωθεί με την Fener να προηγείται μόλις με 1 πόντο (26-25).

Στην επανάληψη, όμως, όλα άλλαξαν. Οι γηπεδούχοι πήραν σοβαρά το ματς, προηγήθηκαν με 52-43 στο 30΄ και στην 4η περίοδο ανέβασαν ακόμα περισσότερο τις στροφές των μηχανών τους και έφτασαν χωρίς προβλήματα στη νίκη με 70-56.

Από την Fenerbahce, που είχε 14 ασίστ και 16 λάθη, κορυφαίος ήταν ο Dixon ο οποίος πέτυχε 26 πόντους με τρομερά στατιστικά, καθώς είχε 4/4 δίποντα και 6/9 τρίποντα, ενώ είχε και 5 ριμπάουντ. Τον Αμερικανό, που έχει πάρει την τουρκική υπηκοότητα ακολούθησε σε απόδοση ο Barthel (18 πόντοι, 6 ριμπάουντ).

Από την Bahcesehir πρώτα βιολιά ήταν οι Jones (15π., αλλά με 2/9τριπ.), Akpinar (12π.).

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 26-25, 52-43, 70-56