Η Efes αποφάσισε να σοβαρευτεί και έτσι πήρε μπροστά στο δεύτερο μέρος, δεν σταματούσε με τίποτα και ισοπέδωσε με 80-56 την Galatasaray στο ντέρμπι της Πόλης στην πρεμιέρα του τουρκικού πρωταθλήματος.

Η Galatasaray τη ζόρισε, πάντως, στο πρώτο μέρος. Την πίεσε, την πήγε σε χαμηλό σκορ, της έκανε την ζωή δύσκολη.

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο 20-20 και το ημίχρονο έληξε με την Efes μεν μπροστά στο σκορ, αλλά με μικρή διαφορά μόλις 5 πόντων (35-30).

Στην επανάληψη, όμως, όλα άλλαξαν.

Η Efes έκοψε την πλάκα, έτρεξε, άρχισε τον βομβαρδισμό και έφτασε άνετα στη νίκη

Από την Efes μεγάλο ματς έκανε ο Sanli, ο οποίος έφτασε μα ανάσα από το double – double, καθώς πέτυχε 18 πόντους και πήρε και 9 ριμπάουντ. Στους κορυφαίους των νικητών ήταν και οι Simon (12 πόντους, 5 ριμπάουντ) και Micic (11 πόντους και 6 ασίστ).

Από την Galatasaray πρώτο βιολί ήταν ο Αμερικανός γκαρντ Daryl Macon (φετινό απόκτημα της ομάδας της Κωνσταντινούπολης), ο οποίος πέτυχε 21 πόντους και αποτέλεσε διαρκής πηγή κινδύνου για τη άμυνα της Efes.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 31-35, 42-52, 56-80.