Aκόμα και αν έφτασε σε μεγάλα προβαδίσματα μέχρι και τα μέσα της 3ης περιόδου, η Efes Anadolu τα βρήκε σκούρα κόντρα στην Karsiyaka. Ωστόσο, κατάφερε στα σημεία να επικρατήσει με 82-78 χάρις σε ένα ζευγάρι βολών του Clyburn με αποτέλεσμα να πάρει κεφάλι με 1-0 στους φετινούς τελικούς της Τουρκίας.

Ουσιαστικά, αν και βρέθηκε πίσω στον πίνακα του σκορ τόσο με 15 πόντους δις στην 2η περίοδο (33-18, 43-28) όσο και με 16 πόντους στην 3η περίοδο (45-29, 48-32), η Karsiyaka έχοντας σε ασταμάτητο φεγγάρι τον McCollum αλλά και τον Angola με 36 κοινούς πόντους (11-24 σουτ, 5-11 τρίποντα) κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ και από ένα σημείο και μετά να βάλει… φωτιά στο ματς.

Η ομάδα του Ergin Ataman όμως, παίρνοντας 30 πόντους από τους Bryant και M’Baye αλλά και 24 πόντους με 5 ασίστ από τον Micic βρήκε τις απαραίτητες λύσεις και τελικά έκαμψε την αντίσταση των φιλοξενούμενων στο νήμα… Ο Σέρβος μάλιστα, έφταξε τα 14 από τα 24 καλάθια των νικητών, οι οποίοι πήραν μόλις 20 πόντους με 5-18 σουτ και 3-12 τρίποντα από το δίδυμο των Clyburn και Larkin.

Tα δεκάλεπτα: 23-14, 43-29, 62-56, 82-78