Μεγάλη νίκη σημείωσε ο Παναθηναϊκός επικρατώντας με 60-56 του Ελληνικού στην Λεοφώρο ισοφαρίζοντας την σειρά σε 2-2! Οι “πράσινες” παρά το γεγονός ότι μέχρι το 30ο λεπτό έβλεπαν τις φιλοξενούμενες να έχουν τον έλεγχο, έδειξαν χαρακτήρα και ψυχή στα τελευταία 10 λεπτά και πέτυχαν μια σπουδαία επικράτηση με πρωταγωνίστρια την Τούλα Καλέντζου! Πλέον, ο τίτλος του πρωταθλητή σε 5ο παιχνίδι που θα λάβει χώρα στο κλειστό της Αργυρούπολης, το Σάββατο 25/04/15.

Στο κλειστό της Λεωφόρου βρέθηκαν η Εβίνα Μάλτσα και η Άρτεμις Σπανού!

Η εξέλιξη του αγώνα

Oι γηπεδούχες ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι και στο 5λεπτο ήταν μπροστά 10-8 αλλά στην συνέχεια το Ελληνικό πήρε τα ηνία του αγώνα (12-14 στο 8′) με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με τις φιλοξενούμενες να προηγούνται με 13-16.

Mόλις δύο λεπτά χρειάστηκε ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο δεκάλεπτο προκειμένου να ξαναπάρει “κεφάλι” (18-16) με το Ελληνικό να αντιδρά και να ισοφαρίζει στο 16ο λεπτό σε 20-20. Σε εκείνο το σημείο μάλιστα, η φιλοξενούμενη ομάδα έκανε σερί 7-0 κάνοντας το 20-17 στο 18′. Τελικά, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το Ελληνικό να διατηρεί τα πρωτία στο σκορ με 23-27.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα 5 λεπτά της επανάληψης (29-29), με την μορφή του αγώνα να μην αλλάζει ούτε στα επόμενα λεπτά της τρίτης περιόδου. Παρόλα αυτά, οι παίκτριες του Ελληνικού διατήρησαν ένα ισχνό προβάδισμα 35-36 στην λήξη του.

Ο Παναθηναϊκός, ωστόσο, μπήκε πιο αποφασισμένος στο τελευταίο και κρισιμότερο δεκάλεπτο κάνοντας ένα γρήγορο 5-0 και βρέθηκε μπροστά με 40-36 στο 32′. Οι “πράσινες” παρά τις προσπάθειες των αντιπάλων τους είχαν βρει ρυθμό και στο 34′ παρέμεναν σε θέση οδηγού (43-38). Το “τριφύλλι” μάλιστα, δύο λεπτά πριν το τέλος αύξησε το προβάδισμα του στους 7 πόντους (56-49) με τις παίκτριες της Καπογιάννη να μειώνουν σε 56-52 στο 39′. Τελικά ο Παναθηναϊκός πήρε την μεγάλη νίκη με 60-56 και ισοφάρισε την σειρά σε 2-2.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 23-27, 35-36, 60-56