Τιτλούχος  ο Πρωτέας Βούλας! “Σπάζοντας” όλα τα προγνωστικά, η ομάδα του Αλέκου Δάγλα, ήταν εκείνη που πήρε επάξια τον τίτλο, αφού κατάφερε να νικήσει τον ΠΑΟΚ, με τελικό σκορ 52-50. Έτσι, ο Πρωτέας γίνεται η πρώτη ομάδα της Α2 που φτάνει στην κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας. Παρά το γεγονός πως η ψαλίδα του σκορ, δεν άνοιξε πολύ, σε όλη τη διάρκεια, ο Πρωτέας είχε “εγκλωβίσει” τις παίκτριες του “Δικεφάλου του Βορρά”. Όμως, στα τελευταία λεπτά “έσπασαν” καρδιές, αφού οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για την πρωτιά!

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Ευριπίδης Μελετιάδης, παρέταξε την αρχική του πεντάδα στον αγωνιστικό χώρο, αποτελούμενη από τις Βασιλειάδου, Σπανίδου, Αυτζή, Γιαννοπούλου και Ντεσρός, ενώ αντίστοιχα ο προπονητής Αλέκος  Δάγλας, ξεκίνησε με τις Ε. Βλάχου, Δασκαλοπούλου, Μαγαλιού, Νικολοπούλου και Μπαρμπερίδου.

Το πρώτο μέρος ανήκει εξ ολοκλήρου στον Πρωτέα, αφού έκανε τον ΠΑΟΚ να τον κυνηγάει στο σκορ, σε όλη τη διάρκειά του. Το τέλος του ημιχρόνου, ήρθε με το σκορ να βρίσκεται στο 34-26, όταν και οι ομάδες πήραν τον δρόμο προς τα αποδυτήρια.  Το τρίτο δεκάλεπτο, ήταν αρκετά κακό και από τις δύο ομάδες, με ελάχιστους πόντους να έχουν σημειωθεί. Μάλιστα, σε εκείνο το σημείο της αναμέτρησης τραυματίστηκε και η παίκτρια του Πρωτέα, Νικολοπούλου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε “θρίλερ”, με τα κορίτσια του ΠΑΟΚ να σηκώνουν “κεφάλι” στο σκορ για πρώτη φορά! Μάλιστα, το σκορ πήγε στο 50-50, μόλις 48 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, με αποτέλεσμα ο τίτλος να κριθεί στο… καλάθι και στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης! Πρώτη σκόρερ και MVP του τελικού αναδείχθηκε η Τούλα Μαγαλιού.

Αθηναϊκός – Παναθηναϊκός 75-64

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Αθηναϊκός, κόντρα στον Παναθηναϊκό, στον μικρό τελικό, με σκορ 75-64, στο πλαίσιο των αγώνων για το Final-4 των γυναικών.

Οι πρώτες παίκτριες που παρατάχθηκαν στο παρκέ για την ομάδα του Αθηναϊκού, ήταν οι Κασάπογλου, Κυριακοπούλου, Κοσμά, Λύμουρα και Κεχαγιά, ενώ αντίστοιχα, για την ομάδα του Παναθηναϊκού οι Βλάνη, Κωτούλα, Καλέντζου, Μαγκλάρα και Χρονοπούλου.

Παρά το γεγονός, πως η ομάδα των πρωτοπόρων της Α1 είχε δύο πολύ σημαντικές απουσίες -αυτές της Ντέλβα και Δίελα– λόγω τραυματισμών που έχουν υποστεί οι δύο παίκτριες, ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε αρκετά μαχητικός, στο πρώτο μέρος, αλλά στη συνέχεια… κατέρρευσε.  Χαρακτηριστικό είναι, πως το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες, με το σκορ να είναι στο 38-33, αλλά μέσα στα επόμενα δέκα λεπτά, η διαφορά άνοιξε στους 17 πόντους (63-47).