Σπουδαία νίκη επί του Πρωτέα Βούλας πέτυχε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας με 93-88 στην παράταση. Έξτρα πεντάλεπτο είχαμε και στην Θεσσαλονίκη, με τον Παναθηναϊκό να κερδίζει τον Άρη με 69-66.

Τι κι αν βρέθηκε να χάνει  με 12 πόντους  στην αρχή της τελευταίας περιόδου; Ο ΠΑΟΚ πέτυχε μια σπουδαία ανατροπή, στέλνοντας το ματς στην παράταση και επικρατώντας εκεί με 93-88 στην έδρα του Πρωτέα Βούλας. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο μέρος προηγούμενοι με 46-40, στέλνοντας μάλιστα τη διαφορά ακόμη και στο +12 (65-53) στο 30′, αλλά οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 24-12 έφτασαν στη μεγάλη ανατροπή, στέλνοντας το ματς στο έξτρα πενάλεπτο, εκεί όπου κατάφεραν να πάρουν το μεγάλο “διπλό” και να φτάσουν στην  φετινή τους νίκη.

Παράταση χρειάστηκε και στο Αλεξάνδρειο, απ’ όπου ο Παναθηναϊκός έφυγε νικητής με 69-66 επί του Άρη. Οι γηπεδούχες είχαν το πάνω χέρι στο πρώτο μέρος, όμως οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και έφυγαν με το ροζ φύλλο.

Ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός συνέχισε το αήττητο σερί του, μετά την επικράτηση απέναντι στην Νίκη Λευκάδας με 78-53. Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη είχαν συνεχώς το προβάδισμα, χτίζοντας από την αρχή μια μεγάλη διαφορά.

Πρωτέας Βούλας-ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ 88-93
Δεκάλεπτα: 21-25, 46-40, 65-53, 77-77(κ.α.), 88-93.
Διαιτητές: Μακρής, Καρανικόλα
Πρωτέας Βούλας (Δάγλας): Καρλάφτη, Ουάιτ 17 (3), Κολάτου 13 (1), Ράτζα 16 (2), Σκρμπα 17, Νικολοπούλου 20 (1), Χατζηγιακουμή 3 (1), Αναστασοπούλου 2, Χατζηβασιλείου.
ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ(Μασλαρινός): Σταμπουλίδου 5, Λύμουρα 16 (3), Μαγαλιού 19 (3), Πανταζή 7, Τζένινγκ 18, Κατωπόδη, Κάμπελ 24 (1), Βάινς 2, Κοντογεώργου 2.

Δεκάλεπτα: 10-25, 30-48, 45-63, 53-78.
Διαιτητές: Κωνσταντινίδου, Κουτσοδήμος
Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Χαιριστανίδου 6, Τελίδου 6, Καμπουράκη 10, Μπράουν, Αρώνη, Γούναρη 4, Ψυχογιού 7, Κάντυ 10, Παπαδοπούλου, Λιβιτσάνου, Στάρα 10.
Ολυμπιακός (Καπογιάννη): Γκοτζή 2, Σταμάτη 2, Μπόνη 4 (1 τριπ.), Κάϊζερ 26 (11/12 διπ., 4/6 βολ.), Δημητράκου 9, Παπαμιχαήλ 2, Χαλιβέρα 2, Τζόνσον 4, Κοσμά, Καλτσίδου 15 (1 τριπ.), Φουράκη 4.

Άρης-Παναθηναϊκός 66-69 (παρ.)
Διαιτητές: Ελευθεριάδης, Παπαγεωργίου
Δεκάλεπτα: 24-12, 38-34, 49-50, 62-62 (κ.α.), 66-69 (παρ.)
Άρης (Κουλακιώτης): Τσινέκε Ε. 8(1), Καραβέλη, Γράψα, Κουφογιάννη 4, Παπαρδέλα 5(1), Τράντα 5(1),Μοντγκόμερι 9, Μακένζι 35(5).
Παναθηναϊκός (Πρέκας): Μούλη 14, Καλαμπάκου 2, Σλούκα 6(1), Δίελα 11(3), Εϊβερι 19(3), Ανταμς 17, Εζέτζα-Τσινάσα.

Τερψιθέα Γλυφάδας-Παναθλητικός 20-81
Διαιτητές: Χαλαμπαλάκης, Χριστινάκης
Δεκάλεπτα: 8-18, 12-38, 19-59, 20-81.
Τερψιθέα Γλυφάδας (Χρηστίδης): Μαργαρίτη 4, Μπόλη, Χειλάκου, Τζάρου 8(1), Κότση 5, Μπάμπη 3(1).
Παναθλητικός (Καφαντάρη): Μπάλλα 6, Αναστασιάδου 6, Συρρα 8, Σταυρίδου 13(3), Νάστου 14(2), Κυρατζή 2, Μπούκιν 2, Σουμπερτ 21, Γαϊτάνη 9.