Ο Παναθηναϊκός συνεχίζει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών, καθώς ηττήθηκε για την 5η αγωνιστική εντός έδρας από την Δάφνη Αγ. Δημητρίου με 49-78.

Οι «πράσινες» μπήκαν καλά στο πρώτο δεκάλεπτο και με όπλο τους την ευστοχία από τα 6.75μ (4/4) προηγήθηκαν με 25-22 στο πρώτο δεκάλεπτο. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη με τις φιλοξενούμενους να γυρίζουν το παιχνίδι μέχρι το ημίχρονο που έληξε με το σκορ υπέρ τους στο 32-39. Οι γηπεδούχες δεν κατάφεραν να αντιδράσουν με την Δάφνη να χτυπάει μέσα από την ρακέτα και να μεγαλώνει την διαφορά μέχρι το 30′ στο 42-62. Μάλιστα στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά εκτοξεύθηκε με τον Παναθηναϊκό να ηττάται με 49-78 και να παραμένει χωρίς νίκη μετά από 5 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα.

Αντίθετα ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι που τράβηξε όλα τα βλέμματα, έδειξε την ανωτερότητα του, νικώντας εύκολα τον ΠΑΟΚ στο κλειστό της Γλυφάδας με 115-56.

Οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να είναι ανταγωνιστικές για ένα δεκάλεπτο. Λίγο πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 18-19, αλλά οι «ερυθρόλευκες» πάτησαν… γκάζι και έκλεισαν το δεκάλεπτο με +6 (27-21). Με τρίποντο της Αλμπάνεζ, η διαφορά έπεσε ξανά (27-26), αλλά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός ”έτρεξε” σερί 28-7 που εκτόξευσε τη διαφορά (55-33). Οι «ερυθρόλευκες» μεγάλωσαν κι άλλο την απόσταση με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ξεπερνώντας το φράγμα του +30 (80-48). Οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελευταία, διαδικαστικού χαρακτήρα, περίοδο με το σκορ στο 84-49 και με τον Ολυμπιακό να επικρατεί στο τέλος με το εντυπωσιακό 115-56.