Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 64-57 του ΠΑΟΚ στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ σε ένα ματς, που ήταν ντέρμπι με τα όλα του και τα είχε όλα. Και μάχες και ανατροπές και κρίθηκε και ουσιαστικά στο τέλος.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικά το ματς και προηγήθηκε με 10-2 στο 3΄.58΄΄, αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με επιμέρους σκκορ 12-8 και έτσι το δεκάλεπτο έληξε με τις γηπεδούχες να έχουν προβάδισμα μόνο 4 πόντων (18-14).

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός κυριάρχησε και ανέβασε τη διαφορά στους 9 πόντους (32-23 στο 19΄.01΄΄). Το ημίχρονο έληξε τελικά 33-26 με τρίποντο της Λέξα.

Στην 3η περίοδο ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +11 (39-28 στο 23΄.40΄΄). Μέχρι το 5΄.05΄΄ οι ερυθρόλευκες είχαν τον έλεγχο και ήταν στο +10 (41-31). Ο ΠΑΟΚ όμως, ξύπνησε, έκανε ένα επιμέρους σκορ 10-4 και το δεκάλεπτο έληξε 45-41.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στο τέταρτο δεκάλεπτο και μάλιστα στο 31΄.53΄΄ πέρασε μπροστά στο σκορ με 45-46, έχοντας ως εκεί (από το 41-31) ένα επιμέρους σκορ 15-4!

Ο Ολυμπιακός πήρε μπροστά, έβαλε τα τρίποντα και απάντησε με επιμέρους σκορ 13-4 και πήρε αέρα 8 πόντων (58-50 στο 38΄. 23΄΄).

Ο ΠΑΟΚ, όμως, αντεπιτέθηκε και ψαλίδισε την διαφορά και μείωσε τους τρεις πόντους (58-55).

Μεγάλο και καθοριστικό τρίποντο της Σταμάτη

Στα 56΄΄ πριν το τέλος η Εβίνα Σταμάτη έβαλε το μεγάλο τρίποντο και έκανε το σκορ 61-55 και χάραξε τον δρόμο της νίκης για τον Ολυμπιακό.

ΤΟ ΦΥΛΛΟ ΑΓΩΝΑ

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 64-57

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου, Λιότσος, Λογοθέτης

Δεκάλεπτα:18-14, 33-26, 45-41, 64-57

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Σταμολάμπρου 13(2), Σταμάτη 9(3), Αλεξανδρη 2, Σπυριδοπούλου 6(1) Φοντέιν, Νικολοπούλου 8(1), Κόστοβιτς14, Ντέιβις 12.

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Ακλ 15, Μάγιο 9(2), Κιλαζίδου 3(1), Συρρα, Λέξα 11(2), Καρλάφτη 2, Τσαβόνι, Μάντεν 17 (15ριμπ.).

Κυριακή, 28 Μαρτίου

(13:00, Κ.Γ Μοσχάτου) ΑΟ Ελευθερία Μοσχάτου- Παναθηναϊκός Ορφανός Ιορδ.-Χρηστίδης Ηλ.-Τεφτίκης (Γολεγού)

(14:00, ΔΑΚ Λευκάδας) Νίκη Λευκάδας- ΕΦΑΟ Ζωγράφου σιαπλής-Κατωτικίδης-Παπανικολάου (Κανελλόπουλος)

(15:00, Κ.Γ Εσπέρου) Εσπερίδες Καλλιθέας- ΑΟ Χανιά Τσακαλογιάννης-Καρακάσης-Μαρινάκης (Ζερβούδης)