Σε ένα παιχνίδι που ήλεγχε ο ΠΑΟΚ για 3 περιόδους, η Δάφνη κατάφερε να κάνει το «comeback» και να κερδίσει με 67-58, κάνοντας το 2-1 στη σειρά και αποκτώντας τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στο τελικό της 5ης θέσης.

Πολύ κακή ποιοτικά η 1η περίοδος, η οποία βρήκε τον ΠΑΟΚ προηγούμενο με 3-9, αλλά εν τέλει έληξε στο 12-13.

Κάπως καλύτερη η 2η περίοδος, ωστόσο και πάλι ήταν χαμηλό το σκορ. Ο ΠΑΟΚ ξαναπήρε διαφορά (21-28), με τη Δάφνη να επιστρέφει (25-28) Τελικά, η ανωτερότητα του «Δικεφάλου» στο 1ο ημίχρονο «εξαργυρώθηκε», πηγαίνοντας στ’ αποδυτήρια στο +8 (25-33). Σε αυτό το πρώτο μισό του αγώνα, η ομάδα του Αντώνη Μπουμπού μετρούσε 1/15 τρίποντα, «ψάχνοντας» συνεχώς τη λύση σε αυτό που δεν τους έβγαινε μέχρι τότε.

Καλύτερη η ομάδα του Αγίου Δημητρίου στην 3η περίοδο και γενικότερα στο 2ο ημίχρονο, κατάφερε να επιστρέψει από το 30-38 και να μειώσει στους 2 (38-40). Το 3ο δεκάλεπτο έληξε με την ομάδα της Θεσσαλονίκης μπροστά (43-46), ωστόσο η εικόνα των γηπεδούχων σε αυτήν την περίοδο έδειχνε το ματς να… «γυρνάει».

Στο 4ο δεκάλεπτο όλα ήταν διαφορετικά. Η Δάφνη δεν άφησε περιθώρια στον ΠΑΟΚ, μπήκε αποφασισμένη για τη νίκη και ήδη στο πρώτο πεντάλεπτο έκανε μετέτρεψε το -3 σε +7 (57-50). Οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν αμέσως, μείωσαν στους 3 (57-54), αλλά η άμυνά τους δεν είχε καμία απολύτως σχέση με αυτήν του 1ου ημιχρόνου και υποχρεώθηκαν στην ήττα (67-58).

Διαιτητές: Νάστος, Ρίζος, Μπακετέα.

Δεκάλεπτα: 12-13, 25-33, 43-46, 67-58.

ΔΑΦΝΗ ΑΓ. ΔΗΜ. (Μπουμπούς): Givens 20, Πανούση, Γεροστεργίου 7, Παγώνη, Ορφανοπούλου, Petrushevska 2, Μέμινι, Χρονοπούλου, Patterson 21, Γκριτζά 6, Κουκή 6, Daniel 5.

ΠΑΟΚ (Κεραμιδάς): Hollivay 9, Madden 20 (20 ριμπάουντ, 8 επιθετικά), Χαιριστανίδου 4, Makitalo 6, Στεφανάκη Ε., Κατσαμούρη, Στεφανάκη Ι. 1, Καρλάφτη 3, Κιλαζίδου 15.

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία του αγώνα ΕΔΩ.