Η Δάφνη Αγίου Δημητρίου «εξαργύρωσε» την ανωτερότητά της στο παρκέ με τη νίκη απέναντι στην Ελευθερία Μοσχάτου με 67-49, κάνοντας το 3-1 στις μεταξύ τους νίκες και τερματίζοντας στην 5η θέση της φετινής Α1 Γυναικών. Την 6η θέση κατέλαβε η ομάδα του Μοσχάτου.

Παρά την απόλυτα ισορροπημένη 1η περίοδο, η Δάφνη άλλαξε το στυλ παιχνιδιού της παίζοντας με μεγαλύτερη ταχύτητα και σε συνδυασμό με την εξαιρετική της άμυνα σε όλο το 1ο ημίχρονο κατάφερε να πάει στ’ αποδυτήρια με την απόσταση της απ’ την Ελευθερία στους 11 (34-25). Αξιοσημείωτο ότι «έκλεισε» το ημίχρονο με σερί 10-0 στο τελευταίο τρίλεπτο, αφού από το -1 «μεταμόρφωσε» τη διαφορά στο +11.

Στο 2ο ημίχρονο, αρχής γενομένης ξανά απ’ την άμυνά της, η ομάδα του Αγίου Δημητρίου κατάφερε να διατηρήσει σχετικά εύκολα τη διψήφια διαφορά που πήρε απ’ το ξεκίνημα του 2ου μισού του αγώνα, ενώ στην 4η περίοδο με ένα 6-0 στο ξεκίνημά της που έστειλε τη διαφορά στους 22 (58-36) «καθάρισε» ουσιαστικά το παιχνίδι.

Σε πολύ καλή μέρα βρέθηκαν οι 2 απ’ τις 3 ξένες των γηπεδούχων (οι μόνες διψήφιες), αφού η Patterson σκόραρε 17 πόντους (8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ενώ η Givens πρόσθεσε άλλους 13, μαζί και με 2 κλεψίματα. Απ’ τη μεριά της Ελευθερίας, ξεχώρισε η James κάνοντας double-double (15 πόντοι, 13 ριμπάουντ), με τη Smith να μαζεύει επίσης 11 ριμπάουντ, αλλά να μένει μακριά απ’ τα στάνταρ της στο σκοράρισμα (3 πόντοι).

Διαιτητές: Καραβίτης, Σκαλτσής, Σιδέρης.

Δεκάλεπτα: 13-13, 34-25, 52-36, 65-49.

ΔΑΦΝΗ ΑΓ. ΔΗΜ. (Μπουμπούς): Givens 13 (3), Πανούση, Γεροστεργίου 3, Παγώνη 9 (3), Ορφανοπούλου, Petrushevska 2, Patterson 17 , Γκριτζά 9, Κούκη 7, Daniel 5.

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Δεσποτάκης): Δαμουλάκη 4, Καρακασίδου 9, Νάτσκου 8, Στεφανίδου 5, Smith 3 (11 ριμπάουντ), Θεοδωρομανωλάκη 5, James 15 (13 ριμπάουντ), Τσέρου, Κρητικοπούλου.