Σχετικά εύκολη νίκη για την Ελευθερία Μοσχάτου απέναντι στη Νίκη Λευκάδος 71-56, σε εξ αναβολής αγώνα για την 14η αγωνιστική της Α1 Γυναικών. Η Νίκη κατέβηκε και σήμερα με 7 παίκτριες στην αποστολή, έχοντας για έναν ακόμη αγώνα το όνομα της Mc-Bryde στο απουσιολόγιο.

H ομάδα του Μοσχάτου έκανε ένα τρομακτικά εύστοχο 1ο δεκάλεπτο από την περιφέρεια, αφού μέτρησε 8/11 τρίποντα, δηλαδή τους 24 από τους 28 πόντους της στην περίοδο τους είχε πάρει πίσω από τη γραμμή των 6μ75 (με 1/5 δίποντα και 2/2 βολές οι άλλοι 4). Σε αυτό το διάστημα, η Ferrari σκόραρε και τα 3 τρίποντα που επειχήρησε, ενώ η James ευστόχησε στα 4 απ’ τα 5 που δοκίμασε!

Έπειτα από το 1ο δεκάλεπτο, η ευστοχία των γηπεδούχων έπεσε κατά πολύ, αφού στις άλλες 3 περιόδους μέτρησε συνολικά 4/20 τρίποντα. Ωστόσο και χωρίς να πετυχαίνει τρίποντα με την ίδια συνέπεια με αυτήν των πρώτων 10 λεπτών, κατάφερε να «χτυπήσει» ιδανικά τις αδυναμίες στην άμυνα της Νίκης Λευκάδος και να ανεβάσει τη διαφορά μέσα στη ρακέτα. Κάπως έτσι, εκμεταλλευόμενη τις απουσίες των Λευκαδιτών, η Ελευθερία πήρε τη νίκη και άφησε στην προτελευταία θέση τις φιλοξενούμενες με ρεκόρ 4-10, με την ίδια να βελτιώνει το ρεκόρ της στο 5-9.

Διαιτητές: Δαρλαμήτσος, Τσακαλογιάννης, Μαρκόπουλος
Δεκάλεπτα: 28-20, 44-30, 55-40, 71-56.

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Δεσποτάκης): Δαμουλάκη, Καρακασίδου 2 (12 ασίστ), Νάτσκου 8, Ferrari 15, Στεφανίδου, Smith 2, Θεοδωρομανωλάκη 3, James 32 (6 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Hyder 7 (13 ριμπάουντ), Τσέρου 2, Κρητικοπούλου.
ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΟΣ (Λαμπροπουλος): Coffee 9, Ντάλα 15, Δανδουλάκη Μ. 8, Δανδουλάκη Αλ., Τσαβόνι 7, Young 15, O’Dwyer 2.

Δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης ΕΔΩ.