Η Νίκη Λευκάδος «κράτησε» γερά για 1 ημίχρονο (41-40), ωστόσο το γεγονός ότι είχε για μια ακόμη φορά 7 παίκτριες στην αποστολή δεν της άφησε περιθώρια να διεκδικήσει κάτι θετικό στο Μοσχάτο, γνωρίζοντας την ήττα απ’ την τοπική Ελευθερία με 85-67. Μ’ αυτόν τον τρόπο, η Πειραιώτικη ομάδα έκανε το 2-1 στη σειρά και απέκτησε το «πάνω χέρι» όσον αφορά την πρόκρισή της στον τελικό για την διεκδίκηση της 5ης θέσης, εκεί όπου όποια προκριθεί απ’ αυτό το ζευγάρι θα αντιμετωπίσει τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου ή τον ΠΑΟΚ (2-1 η σειρά).

Σε μία πολύ καλή επιθετικά 1η περίοδο, οι δύο ομάδες βρισκόντουσαν συνεχώς κοντά στο σκορ, κάτι που δεν άλλαξε μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου (24-24).

Στα ίδια πλαίσια κυμάνθηκε και η 2η περίοδος. Αν και η Ελευθερία με ένα 8-0 που έκανε το σκορ 37-32 έδειχνε να βρίσκει ρυθμό και απ’ την άλλη η Νίκη φαινόταν να κουράζεται, κάτι τέτοιο δε συνέβη. Η ομάδα της Λευκάδας κατάφερε ν’ αντιδράσει, με το ημίχρονο να τελειώνει στο 41-40.

Στο 2ο ημίχρονο όλα ήταν διαφορετικά. Η… «αποδεκατισμένες» Λευκαδίτισες δε μπόρεσαν ν’ ακολουθήσουν το γρήγορο τέμπο που έβαλε η Ελευθερία στο παιχνίδι της, αφού η κούραση ήταν αυτήν που την επηρέασε περισσότερο απ’ όλα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχες ν’ ανεβάζουν μεθοδικά, αλλά πάνω απ’ όλα «αθόρυβα» τη διαφορά και έφτασαν στη λήξη της 3ης περιόδου να προηγούνται με 15 πόντους διαφορά (67-52).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν όπως φάνηκε διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού η διαφορά έφτασε μέχρι και στους 23 πόντους (81-58). Εν τέλει το τελικό σκορ ήταν 85-67, με την ομάδα απ’ το Μοσχάτο να παίρνει τη νίκη και να κάνει το 2-1 στη σειρά.

Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος, Τηγάνης, Χαϊνά

Δεκάλεπτα: 24-24, 41-40, 67-52, 85-67.

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Δεσποτάκης): Δαμουλάκη 9, Καρακασίδου 9 (10 ασίστ), Νάτσκου 10, Ferrari 14 (4), Στεφανίδου 2, Smith 23 (11 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Θεοδωρομανωλάκη, James 18 (10 ριμπάουντ), Τσέρου, Κρητικοπούλου.

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΟΣ (Λαμπρόπουλος): Coffee 19, Λαμπροπούλου, Ντάλα 6, Δανδουλάκη Μ. 8, Δανδουλάκη Α. 10, Τσαβόνι 6, O’Dwyer 18.

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία του αγώνα ΕΔΩ.