Ισοφάρησε την σειρά σε 1-1 ο Άρης καθώς επιβλήθηκε στην Θεσσαλονίκη με σκορ 73-68 του Πανιωνίου. Κορυφαία παίκτρια από την νικήτρια ομάδα ήταν η Μακένζι με 20 πόντους(6/11β., 7/14δ., 13ρ., 2ασ., 3κλ.) ενώ από τον Πανιώνιο ξεχώρισε η Τζόουνς με 17 πόντους(5/9β., 6/10δ., 18ρ.) η οποία πέτυχε πολύ μεγάλο double-double.

Πιο δυνατά μπήκαν στον αγώνα οι γηπεδούχοι καθώς προηγήθηκαν με 8-3 στα πρώτα 4 λεπτά του αγώνα. Οι Νεοσμυρνιώτισσες προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά οι παίκτριες του Άρη κράτησαν την διαφορά στους πέντε πόντους μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου(19-14). Με τον ίδιο ρυθμό οι φιλοξενούμενες στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφεραν να μειώσουν στο σκορ και να ισοφαρίσουν(δύο φορές) αλλά ένα ξέσπαμα του Άρη στο τέλος του ημιχρόνου τον έφερε μπροστά στο σκορ με 36-31.
 Στο 2ο μέρος ο Άρης προσπαθούσε να ξεφύγει στο σκορ αλλά ο Πανιώνιος με συνεχόμενα προσωπικά καλάθια συνέχιζε να είναι κοντά στην ομάδα του Βορρά. Γενικά ισορροπημένο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν κοντά και με το τελευταίο δεκάλεπτο να φαινόταν ότι θα ξεκαθάριζε  ποιος θα ήταν ο νικητής του αγώνα. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχα ομάδα ήταν με καλάθι στο τέλος του δεκαλέπτου να αυξήσει την διαφορά στους 7 πόντους(55-48). Αποφασιστικά μπήκε στο παιχνίδι η ομάδα από την Νέα Σμύρνη αφού με ένα γρήγορο σερί 0-6 στα πρώτα δύο λεπτά έφερε το παιχνίδι στον ένα πόντο. Ακολούθησαν εκατέρωθεν καλάθια με το σκορ να διαμορφώνεται 68-67 με λιγότετερο από 2 λεπτά για το τέλος να μένει.  Ο  Άρης τότε σκόραρε με 1/2 βολές της Μακένζι, με τους φιλοξενούμενους να έχουν το δικαίωμα να ισοφαρίσουν το παιχνίδι αλλά η Τζόουνς αντέγραψε την αντίστοιχη του Άρη καθώς ευστόχησε μόνο στην μία βολή με αποτέλεσμα να χάσει την ευκαιρία να ισοφαρήσει το παιχνίδι. Τέλος ο Άρης λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος σφράγισε την νίκη με μεγάλο τρίποντο της Τράντα και μια εύστοχη βολή της Ελενα Τσινέκε έγραψε το τελικό σκορ 73-68.

Πλέον η παραμονή θα κριθεί στην Νέα Σμύρνη την Τετάρτη 26 Απριλίου.

Δεκάλεπτα: 19-14, 36-31, 55-48, 73-68
Διαιτητές: Ελευθεριάδης-Δημάδης
ΑΡΗΣ(Κουλακιώτης-Μακρής): Μακένζι 20, Κατσαμούρη 2, Κουφογιάννη 13(1), Τσινέκε Ε. 11, Τράντα 11(3), Μοντγκόμερι 14, Γκλεζάκη 2, Τσινέκε Κ.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ(Τσίκληρας-Γιαννουλάκης): Πέτερσεν 11(2), Χίλι 19, Τσιαδή 2, Μπότσαρη, Θεοδωρομανωλάκη 5(1), Στεφανίδου 5(1), Πατεράκη 7(1), Γρηγορίου 2, Τζόουνς 17.