Υλοποιώντας ένα σεμιναριακό δεύτερο ημίχρονο – το οποίο και έκλεισε συνολικά με 35-24 – ο Ολυμπιακός κατάφερε να περάσει από τα Χανιά της Κρήτης, επικρατώντας του τοπικού ΟΑ Χανίων με 73-57, παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω ακόμα και με 9 πόντους (20-11) στην πρώτη περίοδο της αναμέτρησης.

Για ακόμα μια φορά, οι Ελληνίδες των «ερυθρόλευκων», Άννη- Νίκη Σταμολάμπρου με 24 πόντους (9-14 σουτ), 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ και οι Άννα Σπυριδοπούλου με 18 πόντους (6-8 σουτ), 13 ριμπάουντ (4 επιθετικά) και 4 ασίστ , ήταν οι κορυφαίες για τις φιλοξενούμενες, που έφτασαν έτσι στις 9 συνεχόμενες νίκες -αλλά και τις 11 συνολικά στη φετινή Α1 Γυναικών– και ανήλθαν ξανά στην κορυφή του πρωταθλήματος, έχοντας όμως, αγώνα περισσότερο.

Επίσης, αξίζει να αναφερθεί πως σε αυτό το τρανό σερί -το δεύτερο μεγαλύτερο της λίγκας μετά το αντίστοιχο του Παναθηναϊκού– ο Ολυμπιακός κερδίζει τις αντιπάλους του με 301 πόντους συνολικής διαφοράς πόντων (+33.4 ανά αγώνα) και έχει κερδίσει τις 2 από τις πρώτες 4 ομάδες της βαθμολογίας (Χανιά και ΠΑΟΚ) από 2 φορές (συνολική διαφορά πόντων: +40).

Από την άλλη μεριά, για τον ΟΑ -που μετράει πλέον 3 ήττες στα 4 τελευταία του ματς, όλα από τις ομάδες που τον προσπερνούν βαθμολογικά- ξεχώρισε μονάχα η Jessica Jackson με 24 πόντους (10-16 σουτ) και 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 33-38, 46-56, 57-73

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία ΕΔΩ.