Μετά από ένα σχετικά ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξεσπάσει μετά την ανάπαυλα και να συνδυάσει έτσι την επιστροφή του στην αγωνιστική δράση της Α1 Γυναικών αλλά και τη μεγάλη πρόκρισή του στην οκτάδα του EuroCup με μια ηχηρή νίκη κόντρα στη Νίκη Λευκάδας (81-67), η οποία τον κρατάει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μετά και την 9η αγωνιστική.

Η τριάδα των Σπυριδοπούλου (18 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Νικολοπούλου (16 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα) και Vitola (19 πόντοι, 9 ριμπάουντ) ήταν οι απόλυτες πρωταγωνίστριες των «ερυθρόλευκων», που ξέφυγαν με επί μέρους σκορ της τάξης του 24-15 στην τρίτη περίοδο, καθαρίζοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκης.

Από την αντίπερα όχθη, οι νησιώτισσες γνώρισαν την 6η ήττα τους σε 7 ματς φέτος και παραμένουν στην τελευταία θέση του πρωταθλήματος με 8 βαθμούς…

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 45-39, 69-54, 81-67

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης ΕΔΩ.