Το μέγεθος μετράει και στο γυναικείο μπάσκετ. Αυτό αποδείχθηκε με εμφατικό τρόπο στο δεύτερο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στο κλειστό της Κλαδισού, όπου ο Ολυμπιακός κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια χάρις στα υπέρτερα ύψη του και νίκησε τον Παναθηναϊκό 69-55, παίρνοντας με άνεση την πρόκριση για τον τελικό. Εκεί όπου περιμένει από το απόγευμα η Ελευθερία Μοσχάτου (10/4, 15:00).

Αυτή δεν ήταν μόνο η 3η νίκη σε ισάριθμους αγώνες επί του Παναθηναϊκού για τον Ολυμπιακό. Ήταν και η 22η συνεχόμενη νίκη των “ερυθρόλευκων” στο θεσμό του Κυπέλλου, όπου έχουν κατακτήσει τους τελευταίους τέσσερις τίτλους, το 2016, το 2017, το 2018 και το 2019, καθώς τις τελευταίες δύο χρονιές οι διοργανώσεις δεν ολοκληρώθηκαν λόγω της πανδημίας.

Καταπώς φαίνεται, στα Χανιά ο Ολυμπιακός πηγαίνει ολοταχώς για τον 5ο τίτλο στη σειρά μετά την πειστική νίκη επί του Παναθηναϊκού στον ημιτελικό, σε ένα ματς στο οποίο είχε σταθερά το προβάδισμα μετά το 8ο λεπτό, προηγήθηκε ακόμα και με 17 πόντους διαφορά, κυριάρχησε στα ριμπάουντ (41-27) και είχε πρώτες σκόρερ τις Vitola (15 πόντοι), Σταμολάμπρου (13 πόντοι). Η Feyonda Fitzgerald (14 πόντοι) ήταν η κορυφαία από πλευράς Παναθηναϊκού.

ΞΕΧΩΡΙΣΕ (ΚΑΙ ΞΕΦΥΓΕ) ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Η ομάδα του Martins Zibarts “χτύπησε” τον Παναθηναϊκό σχεδόν για 40 λεπτά μέσα στη ρακέτα, πίεσε πολύ στην μπάλα και δεν μετάνιωσε ποτέ το αγωνιστικό πλάνο που κατέστρωσε στον ημιτελικό. Μετά το ισορροπημένο 1ο δεκάλεπτο (13-10) οι “ερυθρόλευκες” άρχισαν να απομακρύνονται (17-10 στο 11’) και να ελέγχουν απόλυτο το παιχνίδι, αυξάνοντας προοδευτικά τη διαφορά σε διψήφια τιμή για πρώτη φορά στο 19’ (31-21) και μέχρι το +16 στο τέλος του 1ου ημιχρόνου (37-21) χάρις σε ένα σερί 10-0.

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το 1ο ημίχρονο έχοντας σημειώσει σχεδόν τριπλάσιους πόντους μέσα από τη ρακέτα (28-10), ένα στατιστικό στοιχείο που θα μπορούσε να αποτελεί από μόνο του την περίληψη των πρώτων 20 λεπτών της αναμέτρησης. Αυτό το “έργο” δεν παίχτηκε στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, δίχως πάντως να σημαίνει ότι ο Ολυμπιακός απειλήθηκε από τον αντίπαλό του.

Ο Παναθηναϊκός ναι μεν αντέδρασε και ροκάνισε τη διαφορά μέχρι τους επτά πόντους (44-37 στο 27’), εντούτοις η ομάδα του Zibarts ξεμάκρυνε εκ νέου. Η αρχή έγινε με πέντε συνεχόμενους πόντους των Σταμολάμπρου, Vitola (49-37 στο 28’) και στο 4ο δεκάλεπτο η διαφορά διευρύνθηκε ακόμα περισσότερο μέχρι τους 17 (65-48 στο 37’).

Διαιτητές: Κατραχούρας, Θεονάς, Χριστινάκης

Δεκάλεπτα: 13-10, 37-21, 52-42, 69-55

Ολυμπιακός (Zibarts): Plouffe 7, Σταμολάμπρου 13 (4/4 βολές, 3/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Σταμάτη 3 (1), Αλεξανδρή 3, Σπυριδοπούλου 7 (8 ριμπάουντ), Σύρρα, Νικολοπούλου 9 (5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 λάθη), Φουράκη, Δίελα 2, Βαμβακά 2, Vitola 15 (2/2 βολές, 5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Hamblin 8 (11 ριμπάουντ).

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Reed 11 (5 ασίστ, 4 λάθη), Fitzgerald 14 (3/4 βολές, 1/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Σταμάτη, Λύμουρα 7 (1), Κωτούλα, Μυλωνάκη, Holmes 12 (1/2 βολές, 4/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Χατζηνικολάου 9 (6 ριμπάουντ), Kizer 2 (1/7 σουτ, 3 κλεψίματα).