Mετά από δύο ήττες στο ξεκίνημα της σειράς ο Ολυμπιακός πέτυχε την πρώτη του νίκη στον ματσάρισμα με τον αιώνιο αντίπαλό του και σε συνδυασμό με τα δύο ροζ φύλλα της κανονικής διάρκειας έκανε το 3-2 και πλέον θέλει ακόμη μία νίκη για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Το συγκρότημα του Zibarts επικράτησε χάρη στην κυριαρχία του στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Χαρακτηριστικό είναι άλλωστε ότι η διαφορά ήταν από την αρχή του αγώνα σε διψήφια επίπεδα, ενώ τα στα τελευταία λεπτά κυμάνθηκε κοντά στους 30 πόντους. Πέρα από την αποφασιστικότητα των γηπεδούχων τη διαφορά έκαναν επίσης η άμυνά τους και η ευστοχία τους στα τρίποντα.

Η Σταμολάμπρου πραγματοποίησε ένα σπουδαίο παιχνίδι από μεριάς των νικητών,καθότι πέτυχε 21 πόντους (5/8 τρίποντα) με τη Vitola και Νικολοπούλου να είναι εξαιρετικές με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα. Για τις ηττημένες ξεχώρισε η Μπουντούρη με 13 πόντους με Reed και Fitzgerald να ακολουθούν με 12 και 12 πόντους έκαστος, χωρίς να δημιουργούν τόσα  προβλήματα όσα στα προηγούμενα δύο παιχνίδια .

Πειραιώτισσες όντας πολύ εύστοχες στο ξεκίνημα με τέσσερα τρίποντα πήραν ένα μεγάλο προβάδισμα 11 πόντων (16-5). Οι φιλοξενούμενες έμειναν για πολλή ώρα χωρίς καλάθι και συγκεκριμένα για 5,5 λεπτά, με συνέπεια οι «ερυθρόλευκες» να φτάσουν το σερί τους στο  15-0 (22-5). Οι παίκτριες της Καπογιάννη βρήκαν μέχρι το τέλος της περιόδου μόνο έναν πόντο, την στιγμή που οι αντίστοιχες του Zibarts δεν σκόραραν και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το 22-6 του δέκατου λεπτού.

Το παιχνίδι στη συνέχεια ήταν κάπως πιο ισορροπημένο με τον Ολυμπιακό να εξακολουθεί να κρατάει τις «πράσινες» αρκετά μακριά του (25-9). Στη συνέχεια για πρώτη φορά το σύνολο του Zibarts αποσπάστηκε με 21 πόντους (32-11), για να έρθει μία μίνι αντίδραση από τη μεριά των φιλοξενουμένων (32-16). Αυτό το μικρό σερί του Παναθηναϊκού φαίνεται πως λειτούργησε σαν ξυπνητήρι για τις Πειραιώτισσες, που με ένα δικό τους 7-0 πήγαν στο +23 (39-16). Τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 43-21 με τις φιλοξενούμενες να μένουν χαμηλά στο σκορ, ελέω των μόλις 6/25 σουτ εντός πεδιάς.

Mε δύο τρίποντα της Σταμολάμπρου ο Ολυμπιακός έστειλε τη διαφορά στους 28 πόντους, που ήταν η μέγιστη τιμή της (49-21). Με ένα επιμέρους 11-0 οι «πράσινες» μάζεψαν αρκετά την κατάσταση (49-32) κι έδειξαν πως υπάρχει ακόμη σφυγμός, ούτως ώστε να βάλουν δύσκολα στις γηπεδούχες. Με την Μπουντούρη να είναι ο κρυφός άσος στο μανίκι της Καπογιάννη ο Παναθηναϊκός μείωσε περαιτέρω στους 15 πόντους (54-39). Οι «ερυθρόλευκες» ανέβασαν στροφές και έστειλαν εκ νέουν το πλεονέκτημά τους στις παρυφές των 20 πόντων (58-39).

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με την ομάδα του Zibarts να διατηρεί σε απόσταση ασφαλείας τον Παναθηναϊκό (62-43) και να ξεπερνάει το κακό διάστημα που είχε μέσα στην τρίτη περίοδο. Οι Κυπελλούχες Ελλάδας δεν έμειναν μόνο στη διατήρηση του υπέρ τους προβαδίσματος, αλλά πάτησαν κι άλλο το πόδι στο γκάζι και με ένα 8-0 ξέφυγαν για δεύτερη φορά με 28 πόντους (73-45). Με φλότερ της Νικολοπούλου οι Πειραιώτισσες έφτασαν για πρώτη φορά τη διαφορά στους 30 πόντους (79-49) περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη του ματς.

Διαιτητές: Παπαπέτρου-Ζαχάρης-Μαγκλογιάννης
Δεκάλεπτα: 22-6, 43-21, 58-39, 87-54

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλουφ 6, Σταμολάμπρου 21(5), Σταμάτη 8(2), Αλεξανδρή 7(1), Σπυριδοπούλου 7(1), Σύρρα 2, Νικολοπούλου 16, Φουράκη 3, Δίελα, Βαμβακά 1, Βίτολα 16(1), Χάμπλιν.
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 12, Φιτζγκεράλντ 12(1), Ζιάκα, Σταμάτη, Λύμουρα 4, Κωτούλα 1, Μπουντούρη 13(3), Μυλωνάκη, Χολμς 10(2), Χατζηνικολάου 2.