Ο Ο.Α. Χανίων φάνηκε να το ήθελε πιο πολύ και πήρε τη νίκη απέναντι στις Εσπερίδες με 72-62, τερματίζοντας στην 3η θέση του φετινού πρωταθλήματος.

Τα Χανιά ήρθαν με… φόρα απ’ το «break» του 1ου «τελικού» στην Καλλιθέα (76-79) και αυτό φάνηκε απ’ το 1ο ημίχρονο όπου βρισκόντουσαν μπροστά με 8 πόντους (38-30), κάτι που οφειλόταν κυρίως στην εξαιρετική ενέργεια που έβγαλαν στην άμυνά τους.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι Εσπερίδες δε μπόρεσαν σε καμία περίπτωση να επιβάλλουν το ρυθμό τους, «κολλούσαν» επιθετικά και λόγω αυτών η ομάδα του Θάνου Σόφτση κρατούσε άνετα τη διψήφια διαφορά.

Παρ’ όλα αυτά, στα τελευταία 2:30′ του αγώνα η ομάδα της Καλλιθέας βρήκε τον τρόπο να μειώσει στο τρίποντο (63-60), αλλά οι γηπεδούχες φάνηκε να το θέλουν πιο πολύ, με την Ευαγγελία Τζουγκράκη να «σκοτώνει» τα «όνειρα» των Εσπερίδων να διεκδικήσουν στο 3ο ματς την 3η θέση.

Διαιτητές: Καλογερόπουλος, Αναστασίου, Κουτσοδήμος.

Δεκάλεπτα: 19-16, 38-30, 56-47, 72-62.

Ο.Α. ΧΑΝΙΩΝ (Σόφτσης): Τζουγκράκη 13, Αργυροπούλου, Σαλιάι 18 (5), Pullins 13 (16 ριμπάουντ), Παπαδάκη, Τσιχλάκη 7, Delic 14, Φάρρου, Harris 7.

ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ (Νανάκος): Παπαϊωάννου, Στολίγκα, Καμμένου 9, Γασπαράτου 2, Λούκατου, Μαργέλου, Potter 28, Μπενέκη, Zubac 2, Βιντσιλαίου 4, Κασάπογλου, Barahman 17.

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία του αγώνα ΕΔΩ.