Ο Παναθηναϊκός ήταν πιο ψύχραιμος στα τελευταία λεπτά και κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό (61-53), φέρνοντας στα ίσα τη σειρά (2-2)!

Καλύτερος στα σημεία ο Παναθηναϊκός στην 1η περίοδο. Οι «πράσινες» βρέθηκαν πίσω με 4-6 στα πρώτα 4 λεπτά, αλλά από ‘κει και πέρα δεν ξανάχασαν το προβάδισμα στο δεκάλεπτο. Με πολύ καλή άμυνα και αστοχία απ’ τις «ερυθρόλευκες», το 4-6 του 5′ έγινε 17-10 στη λήξη της περιόδου, με τη Reed να κάνει ένα μεστό 1ο δεκάλεπτο μέχρι εκείνο το σημείο.

Ο Ολυμπιακός μπήκε εξαιρετικά στο 2ο δεκάλεπτο και με ένα σερί 10-0 πήγε στο +3 (17-20). Μετά το time-out της Ελένης Καπογιάννη, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και προηγήθηκε και με 29-24. Οι φιλοξενούμενες ξανάκαναν σερί, αυτήν τη φορά 7-0 και πέρασαν μπροστά, πριν ισοφαρίσει η Fitzgerald με 2/2 βολές στα τελευταία 24″ του ημιχρόνου (31-31).

Η ομάδα του Martins Zibarts παγίωσε μια διαφορά 3 πόντων για ένα τετράλεπτο στην 3η περίοδο, αλλά κι εκεί ο Παναθηναϊκός είχε απάντηση. Με επί μέρους 9-2 στο τελευταίο πεντάλεπτο του 3ου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχες κατάφεραν να μπουν με το σκορ στο 46-42 στην κρίσιμη περίοδο, με τη Λύμουρα, μάλιστα, να ευστοχεί σε τρίποντο στη λήξη.

Στην 4η περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι με ρεσιτάλ αστοχίας. Η πρώτη φορά που κατάφερε κάποια εκ των δύο να πάρει διαφορά μεγαλύτερη των 2 πόντων ήταν στα τελευταία 1:44 που ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 56-53 καλάθι απ’ τη Holmes και ενώ η Reed είχε αποβληθεί 1 λεπτό νωρίτερα με 5 φάουλ. Το «τριφύλλι» διατήρησε το προβάδισμά του μέχρι το τέλος (61-53) και έκανε το 2-2 στη σειρά!

Διαιτητές: Κάρδαρης, Τζιοπάνος, Τσώνος.

Δεκάλεπτα: 17-10, 31-31, 46-42, 61-53.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Reed 23 (17 ριμπάουντ), Fitzgerald 19, Ζιάκα 4, Σταμάτη, Λύμουρα 8, Κωτούλα, Μπουντούρη, Γρηγοροπούλου, Μυλωνάκη, Holmes 7 (5 κλεψίματα), Παλάσκα, Χατζηνικολάου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Zibarts): Plouffe 13 (11 ριμπάουντ), Σταμολάμπρου 7, Σταμάτη 6, Αλεξανδρή 3, Σπυριδοπούλου, Σύρρα, Νικολοπούλου 8, Φουράκη, Δίελα, Βαμβακά, Vitola 10, Hablin 6.

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία του αγώνα ΕΔΩ.