Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός τέθηκαν αντιμέτωποι στο κλειστό “Παύλος Γιαννακόπουλος” της Λεωφόρου για τον 4ο τελικό της Α1 γυναικών με τελικές νικήτριες τις πράσινες με σκορ 76-73.

Στην πρώτη περίοδο οι πράσινες μπήκαν πολύ δυνατά με καλα ποσοστά ευστοχίας σε αντίθεση με το προηγούμενο αγώνα στο ΣΕΦ και είχαν το προβάδισμα παρόλα αυτά οι παίχτριες του Ολυμπιακού γύρισαν και πήγαν το προβάδισμα λίγο πριν τελειώσει η περίοδος η οποία έκλεισε στο +2(20-22)

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως όλα άλλαξαν με τις παίκτριες του Γιώργου Παντελάκη να μπαίνουν στο παρκέ θέλοντας να ξεφύγουν και να “κλειδώσουν” εν μέρει τον αγώνα και μαζί του και το πρωτάθλημα Από την άλλη οι παίχτριες της Ελένης Καπογιάννη θυμήθηκαν το ματς του ΣΕΦ και ανήμπορες να σκοράρουν ευκολα πήγαν στα αποδυτήρια στο -18(33-51).

Στο τρίτο δεκαλεπτο είχαμε το ολικό restart του αγώνα με τις παίχτριες του Παναθηναϊκού να βγαίνουν με το “μαχαίρι στα δόντια” τοσο στην επίθεση αλλά κυρίως στην άμυνα καθώς δέχτηκαν ΜΟΛΙΣ 12 πόντους σκοράροντας 26 με πρωταγωνιστρια την Morgan που έκανε τρομερα πράγματα στο τρίτο δρκαλεπτο και ως εκ τούτου οι δυο ομάδες μπήκαν στην 4η περίοδο με την διαφορά μολις στους 4 πόντους(59-63).

Η τέταρτη περίοδος ήταν μια πραγματική μάχη σώμα με σώμα με τις ερυθρόλευκες να δείχνουν πως δεν θα άντεχαν για πολύ στην πίεση που τις ασκούσαν οι πράσινες με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να πάρει το προβάδισμα (69-67) 4 λεπτά πριν το φινάλε και παρόλο που βρέθηκε στο -2(69-71) πολύ γρήγορα είχε τις απαντήσεις ανάλογες απαντήσεις τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση για να φτάσει στο τελικό 76-73 να ισοφαρίσει την σειρά σε 2-2 και να πάει να τα παίξει όλα για όλα στο ΣΕΦ.

Πρωταγωνίστριες για τις νικήτριες ήταν οι Morgan και Reed με 26 και 19 πόντους αντίστοιχα με την δεύτερη μάλιστα να αγωνίζεται σε ΟΛΟΚΛΗΡΟ τον αγώνα

Δεκάλεπτα:20-22,33-51,59-63,76-73