Άνετη πρόκριση στα ημιτελικά για τον Παναθηναϊκό, διότι έχοντας ως «προίκα» το 2-0 απέναντι στον ΠΑΟΚ στα ματς της κανονικής διάρκειας του Πρωταθλήματος, σήμερα με την νίκη του στο «Π. Γιαννακόπουλος» έκανε το 3-0 και πλέον περιμένει στην φάση των «4» τις Εσπερίδες. Από την άλλη για τις «ασπρόμαυρες» η σεζόν ολοκληρώθηκε εδώ.

Οι «πράσινες» με «όπλο» την άμυνα τους μετέτρεψαν το 6-4 σε 17-6, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου. Στην συνέχεια ο αγώνας ήταν πιο ισορροπημένος, ωστόσο οι παίκτριες της Καπογιάννη εξακολουθούσαν να έχουν το πάνω χέρι κατά την διάρκεια της αναμέτρησης, κρατώντας τις διψήφιες διαφορές κι ολοκληρώνοντας το ημίχρονο στο +15 (37-22).

Oι γηπεδούχοι δεν κατέβασαν ταχύτητα ούτε στην τρίτη περίοδο και καθ’ όλη την διάρκεια της είχαν προβάδισμα 20+ πόντων, το οποίο παρέμεινε μέχρι το τέλος της (52-32). Το σύνολο του Κεραμιδά εκμεταλλέυτηκε ότι ο Παναθηναϊκός χαλάρωσε και μείωσε στους 16 (60-44), χωρίς να καταφέρει κάτι περαιτέρω.

Κορυφαίαγια τις νικήτριες ήταν η Reed με 12 πόντους και γεμάτη στατιστική, καθότι μέτρησε από oκτώ ριμπάουντ και επτά ασίστ. Πολύ καλή κι επίσης διψήφια ήταν η Holmes με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα. Από τις φιλοξενούμνες διασώθηκαν οι Καρλάφτη και Hollivay με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 17-6, 37-22, 52-32, 68-50