Πατώντας… πόδι ήδη από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ξεπεράσει μάλλον εύκολα το εμπόδιο του ΠΑΣ Γιάννινα εντός έδρας με 80-75 και ανέβηκε στο 3-1 μετά από 4 αγωνιστικές στη φετινή Α1 Γυναικών -αλλά και τη 2η, έστω και προσωρινά, θέση της βαθμολογίας.

Ο Δικέφαλος του Βορρά εκκίνησε τρομερή τη μεσημεριανή μονομαχία, καθότι προηγήθηκε τόσο με 8-0 όσο και με 16-5 στα πρώτα λεπτά της, ενώ με ένα νέο 11-2 σερί μέχρι και το τέλος του πρώιμου δεκαλέπτου ξέφυγε με 27-12, θέτοντας από νωρίς τις βάσεις για ένα εύκολο μεσημέρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η αρμάδα των Ιωαννίνων βελτιώθηκε σθεναρά στην επίθεσή της (17 πόντοι μέχρι το 27′), και μείωσε μέχρι και τους 7 (50-43) χάρις σε ένα γρήγορο 2-11 σερί, αλλά και τους 6 λίγο αργότερα (52-46) -κάτι που… εξόργισε τον ΠΑΟΚ, ο οποίος απάντησε με ένα δικό του της τάξης του 12-2.
Μπορεί οι φιλοξενούμενες να μην το έβαλαν κάτω και να μείωσαν ακόμα και τους 8 στην 4η περίοδο (76-68) χάρις σε ένα 5-12 σερί μέχρι και το 38′, -αλλά και στους 5 λίγο αργότερα- αλλά ο χρόνος και τα στενά του περιθώρια δεν αρκούσαν για μια ολική ανατροπή…

Για τις νικήτριες, ξεχώρισε η τριάδα των Καρλάφτη, Hollivay και Stanley με 42 κοινούς πόντους και 16-38 σουτ.
Από την άλλη μεριά, για τον ΠΑΣ, που παραμένει δίχως νίκη στο πρωτάθλημα, διακρίθηκαν κυρίως οι Slim, Perry και MacKay με 21 πόντους- 6 ριμπάουντ, 11 πόντους- 15 ριμπάουντ και 16 πόντους- 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 27-12, 43-27, 67-53, 80-75

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία ΕΔΩ.