Ντέρμπι δίχως σταματημό στη Θεσσαλονίκη, με τους ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό να συναντιούνται επιτέλους για την 8η αγωνιστική της Α1 Γυναικών δύο ολόκληρους μήνες μετά τον αρχικό προγραμματισμό, με το «τριφύλλι» να επικρατεί εν τέλει χάρις σε μια τρομερή 4η περίοδο με 66-57και να ανεβαίνει στους 23 βαθμούς (11-1)!

Μετά από ένα πολύ μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο, οι «πράσινες» έμοιαζαν να ελέγχουν την εξέλιξη του αγώνα μέχρι και τα μέσα της τρίτης περιόδου, όταν και ήταν σταθερά μπροστά με 5+ πόντους, με τις γηπεδούχους όμως να μην της αφήνουν να χαρούν το προβάδισμά τους ούσες αρκετά σκληρές στην άμυνα μα και αποδοτικές στην επίθεση.

Στην 4η και τελευταία περίοδο, η αρμάδα της Ελένης Καπογιάννη βρήκε τις απαραίτητες απαντήσεις όμως και με ένα ηχηρό 0-7 σερί μέχρι και το 33′ βρέθηκε για πρώτη φορά στο +10 (50-60) με 2 σερί καλάθια από την Reed. Μάλιστα, ο Δικέφαλος του Βορρά κατόρθωσε να σκοράρει μετά από 7 ολόκληρα λεπτά στο εν λόγω δεκάλεπτο, με τις φιλοξενούμενες να τον κρατάνε πολύ χαμηλά και τελικά να φτάνουν στο 11-1!

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 36-37, 50-53, 57-66

Διαιτητές: Τζιοπάνος Ν.-Ευφραιμίδης-Τσιαπλής

ΠΑΟΚ (Κεραμιδάς): Χολιβάι 17, Μάντεν 13, Χαιριστανίδου 2, Μακιτάλο 8(2), Κατσαμούρη 1, Τόλη Ε., Καρλαφτη 9(3), Κιλαζίδου 7.
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 12, Φίνζγκεραλντ 14(1), Σταμάτη 5(1), Λύμουρα 3(1), Μπουντούρη 7(1), Γρηγοροπούλου, Χολμς 20(3), Χατζηνικολάου 5, Κάιζερ.

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.