Πλούσια αγωνιστική δράση είχαμε σήμερα στην Α1, με τρία παιχνίδια από τα τέσσερα παιχνίδια της αγωνιστικής να διεξάγονται σήμερα στις 14:00 το μεσημέρι. Μεγάλη αίσθηση προκάλεσε το μεγάλο διπλό της Δάφνης απέναντι στον ΠΑΟΚ (49-66), με αποτέλεσμα η ομάδα του Αγ. Δημητρίου να ανέβει στο 5-9 και να πάρει ρεβάνς από τον Δικέφαλο για την εντός έδρας ήττα του πρώτου γύρου.  Από την άλλη η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατέρρευσε στο τρίτο δεκάλεπτο, υποχώρησε στο 6-9 κι έχασε και την διαφορά από την αθηναϊκή ομάδα. Σπουδαία νίκη για την Λευκάδα με απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννενα, παρότι οι νησιώτισσες κατέβηκαν μόλις με επτά παίκτριες. Έτσι η ομάδα της Λευκάδας ανέβηκε στο 4-9, την ώρα που το σύνολο της Ηπείρου συνέχισε την απογοητευτική του πορεία κι έπεσε στο 3-12. Τέλος οι Εσπερίδες επικράτησαν μάλλον εύκολα της γειτονικής Ελευθερίας στο Μοσχάτο κι ανέβηκαν στο 9-5, την ώρα που οι παίκτριες του Δεσποτάκη γνώρισαν την 9η ήττα σε 13 αγώνες.

Απίστευτη Δάφνη Αγίου Δημητρίου, διέσυρε τον ΠΑΟΚ

Πολύ καλύτερη ήταν από το ξεκίνημα η αθηναϊκή ομάδα, με αποτέλεσμα να ξεφεύγει νωρίς με double σκορ (6-12) , για να κλείσει το δεκάλεπτο με το σκορ στο 14-22. Στην συνέχεια το παιχνίδι ήταν σαφώς πιο ισορροπημένο με τον Δικέφαλο του Βορρά να μειώνει σε 25-28, όμως με ένα 0-6 οι φιλοξενούμενες πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 25-34.

Η τρίτη περίοδος ήταν εντελώς διαφορετική, καθώς οι παίκτριες του Μπουμπού έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 0-13 κι έστειλαν την διαφορά στους 22 πόντους (25-47). Η Δάφνη πήρε ακόμη μεγαλύτερη απόσταση στη  συνέχεια (36-62) με τις παίκτριες του Κεραμίδα απλώς να μειώνουν, εκμεταλλευόμενες και την χαλάρωση τον αντιπάλων.

Κορυφαίες για τις νικήτριες ήταν οι Patterson και Γκρίτζα με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ έκανε  την διαφορά για τις φιλοξενούμενες το 10/22 τρίποντα. Από τις παίκτριες του Κεραμιδά μοναδικές διασωθείσες ήταν οι Madden με 18 κι η Hollivay με 14 πόντους.

Η ποιότητα έκανε την διαφορά για τις Εσπερίδες απέναντι στην Ελευθερία

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και την ομάδα του Μοσχάτου να βρίσκεται μπροστά με το οριακό 18-17 στην λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκηνικό άλλαξε κι οι φιλοξενούμενες ανέβασαν ρυθμό και ξέφυγαν με 8 (28-36), με το ημίχρονο να κλείνει με το υπέρ τους 36-41.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πολύ ισορροπημένο με την Ελευθερία να πίσω μένει σε απόσταση 5-8 πόντων, κάτι που της έδινε το δικαίωμα στην ανατροπή. Τελικά οι φιλοξενούμενες εκμεταλλεύτηκαν την ανωτερότητα τους και χάρη στην εξαιρετική τους άμυνα πήραν μια διαφορά 15 πόντων (52-67), κλειδώνοντας την νίκη,

Για τις Εσπερίδες την διαφορά έκανε η Potter με 29 πόντους, έχοντας  συμπαραστάτρια την Καμμένου με 14 πόντους. Μάλιστα εκτός από την καταπληκτική εμφάνιση της Potter σημαντικό ρόλο στο διπλό των Εσπερίδων έπαιξαν κι οι 23 ασίστ που μοίρασαν. Για την Ελευθερία πάλεψαν οι Hyder και James με 15 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Φοβερή επιθετικά η Νίκη, ξεκόλλησε από την τελευταία θέση

Στο πιο ωραίο ματς της αγωνιστικής η ομάδα της Λευκάδας παρά το λειψό ρόστερ μπόρεσε και πήρε την νίκη. Η Νίκη μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με 21-14, για να κλείσει το δεκάλεπτο με το σκορ στο 28-24. Ο ΠΑΣ άρχισε να ανακάμπτει και μάλιστα πέρασε μπροστά με 4 (41-45), με τις ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 44-45. Το σύνολο του Λαμπρόπουλου πήρε μπρος και ξέφυγε με 8 (66-58), με την ομάδα των Ιωαννίνων να μειώνει στους 4 (69-65). Παρά το κοντό τους ροτέισον οι γηπεδούχοι πήραν διψήφια διαφορά (87-75) στο 35′ χάρη σε τρίποντο της Δανδουλάκη και έτσι εξασφάλισαν το ροζ φύλλο.

Καθοριστικό ρόλο στην νίκη των Επτανήσιων έπαιξε το 12/24 τρίποντα όσο και το γεγονός ότι 5 από τις επτά παίκτριες ήταν διψήφιες ( Young 31, O’ Dwer 16, Τσαβόνι 15, Ντάλα 14, Coffee 11). Aπό τους φιλοξενούμενους διακρίθηκαν οι Cooper με 30 κι η Σαρηγιαννίδου με 22.

Τα φύλλα αγώνα

ΠΑΟΚ – Δάφνη Αγ. Δημητρίου 49-66
Διαιτητές:  Ταρενίδης Στ.-Ξέρας-Καρακώστας
Δεκάλεπτα: 14-22, 25-34, 31-55, 49-66
ΠΑΟΚ (Κεραμιδάς): Χολιβάι 14, Μάντεν 18, Χαιριστανίδου 4, Μακιτάλο 4, Κατσαμούρη 2, Καρλάφτη 3(1), Κιλαζίδου 4(1).
Δάφνη Αγ.Δημ. (Μπουμπούς): Γκίβενς 13(3), Γεροστεργίου 5(1), Παγώνη, Πάτερσον 17(2), Γκριτζά 15(3), Κούκη 9(1), Ντάνιελ 7.

Ελευθερία Μ.-Εσπερίδες Καλ. 59-74
Διαιτητές: Ζιώγας-Κονταράτος-Κιουλάφας
Δεκάλεπτα: 18-17, 36-41, 49-55, 59-74
Ελευθερία Μοσχάτου (Δεσποτάκης): Δαμουλάκη, Καρακασίδου 11, Νάτσκου 1, Φεράρι 4, Στεφανίδου, Σμιθ 8, Θεοδωρομανωλάκη,Τζέιμς 12(2), Χάιντερ 15, Τσέρου 6.
Εσπερίδες Καλ.(Νανάκος): Παπαϊωάννου, Καμμένου 14(4), Γασπαρπατου 3(1), Λουκάτου, Μαργέλου, Πότερ 29 (1), Μπενέκη 5(1), Ζούμπατς 2, Βιντσιλαίου 7, Κασάπογλου 5(1), Μπάραμαν 9, Σταμούλου.

Νίκη Λευκάδας-ΠΑΣ Γιάννινα 95-85
Διαιτητές: Καρακάσης-Τσακιράκη-Ασημακάκη
Δεκάλεπτα: 28-24, 44-45, 69-65, 95-85
Νίκη Λευκάδας (Λαμπρόπουλος): Κόφι 11, Ντάλα 14(2), Δανδουλάκη Μ., Δανδουλάκη Α. 8(2),Τσαβόνι 15, Γιανγκ 31(5), Οντουάιρ 16(3).
ΠΑΣ Γιάννινα (Γούλας): Μπλάσιερ 6(2), Χούλη 2, Σαρηγιαννίδου 22(2),  Θεοδώρου 6, Καλαμπάκου 6(2), Κούπερ 30(4), Χρηστάκη, Σλιμ 6, Παπαδοπούλου, Μαρίνη 7(1).

9. Ελευθερία Μοσχάτου 17

* Εκκρεμούν οι αγώνες Ολυμπιακός – ΟΑ Χανίων (7η αγωνιστική), Ελευθερία Μοσχάτου – Νίκη Λευκάδας (14η αγωνιστική), Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός (14η αγωνιστική).