Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε, αλλά δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ολική επαναφορά του στο πρώτο παιχνίδι για τα προκριματικά του EuroCup γυναικών. Ο “δικέφαλος” βρέθηκε πίσω στο σκορ με 18 πόντους διαφορά από το 1ο ημίχρονο και εν τέλει ηττήθηκε στην Τουρκία από την οικοδέσποινα Elazig II Ozel Idare 58-62.

Η ομάδα του Κώστα Κεραμιδά κλήθηκε από πολύ νωρίς να μπει σε ρόλο… κυνηγού. Η τουρκική ομάδα έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με προβάδισμα 10 πόντων (13-23), το οποίο διεύρυνε στο 2ο (25-43 στο 19’). Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε, μείωσε τη διαφορά μέχρι τους τέσσερις πόντους στο τελευταίο λεπτό, αλλά δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την πλήρη ανατροπή.

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν εκ νέου την Πέμπτη (30/9, 18:30) στην πόλη Ελαζίγκ της Τουρκίας, με τον ΠΑΟΚ να επιζητά πλέον νίκη με πέντε πόντους διαφορά, προκειμένου να προκριθεί στους ομίλους.

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 27-43, 44-53, 58-62

Οι πόντοι του ΠΑΟΚ (Κεραμιδάς): Χαιριστανίδου 4, Holivay 9, Καρλάφτη 10 (2), Παυλοπούλου 16 (1), Stanley 16, Κατσαμούρη, Κιλαζίδου, Μακιτάλο 3 (1), Στεφανάκη, Stojiljkovic 2, Τόλη.