Οι Εσπερίδες ηττήθηκαν με από τη Holon με 78-73, παρότι για ένα ημίχρονο προηγήθηκαν της ισραηλινής ομάδας. Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν η Courtney Hurt που πέτυχε 21 πόντους. Παράλληλα, οι Jennie Simms και Alex Harden είχαν 14 πόντους και 17 πόντους, αντίστοιχα. Πρώτη σκόρερ για την ελληνική ομάδα ήταν η Ana Virjoghe που σημείωσε 21 πόντους, ενώ, η Valerie Higgins σκόραρε 19 πόντους και η Sarah Toeaina ολοκλήρωσε το παιχνίδι και αυτή με 19 πόντους

Στα μισά της πρώτης περιόδου οι Εσπερίδες που είχαν μπει καλύτερα στον αγώνα, επέβαλλαν σιγά-σιγά το ρυθμό τους. Πρώτα προηγήθηκαν με 9-10 και ύστερα το προβάδισμα αυξανόταν, ώσπου με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου το σκορ είχε γίνει 11-22.

Οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν σε άμυνα και επίθεση και η διαφορά ξεκίνησε να μειώνεται. Το 11-22 έγινε 27-28. Η ελληνική ομάδα διατήρησε τα «ηνία» στο σκορ και το ημίχρονο έληξε με 30-34.

Οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να ανεβάσουν ξανά τη διαφορά, η οποία έφτασε μέχρι τους 7 πόντους (32-39) όμως η Holon αντέδρασε γρήγορα έκανε το σκορ 46-45. Τελικό αποτέλεσμα του τρίτου δεκαλέπτου: 56-52.

Η ομάδα του Adan Inbar συνέχισε να προηγείται και στην τέταρτη περίοδο, είχε τον έλεγχο πια του αγώνα, με τη διαφορά να φτάνει τους 10 πόντους (72-62). Οι Εσπερίδες προσπάθησαν να επιστρέψουν (74-69), χωρίς όμως να πλησιάσουν και άλλο, ελπίζοντας για την ανατροπή.

Τη Δευτέρα (10/10) η ομάδα του Θάνου Σόφτση θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Εύνικο για την πρώτη αγωνιστική της Α1 Γυναικών και στις 13/10 θα αναμετρηθεί ξανά με τη Holon αυτή τη φορά εντός έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 30-34, 56-52, 78-72

Holon (Inbar): Kaspi 5 (1) , Harden 14 (4), Hurt 21, Raber 10, Simms 17, Vashdi 11 (3), Janowski, Meir, Resser, Rozzenfeld

Εσπερίδες Καλλιθέας (Σόφτσης) : Virjoghe 20, Higgins 19 (2), Toeaina 19, Κασάπογλου 7 (1), Buzadin 6, Μπενέκη 2, Λουκάτου, Γασπαράτου, Γούναρη, Κορρέ