Μία πολύ σπουδαία νίκη σημείωσε η Καλαμαριά καθώς επικράτησε του Σπόρτινγκ με 44-41 κατακτώντας την 5η θέση της βαθμολογικής κατάταξης της Α2 Γυναικών και πλέον είναι η δεύτερη επιλαχούσα για την άνοδο στην Α1, πίσω από τον ηττημένο του μπαράζ Ηρακλής-Ίκαρος Καλλιθέας.

Οι παίκτριες του Απόλλωνα Καλαμαριάς ξεκίνησαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση καταφέρνοντας να προηγηθούν με 16-10 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη δεύτερη περίοδο όμως ο Σπόρτινγκ ανέβασε ρυθμούς, πέρασε μπροστά πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο +8(20-28). Στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου ο Απόλλωνας ισοφάρισε σε 28-28 και για ένα μικρό διάστημα οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ. Παρόλα αυτά στην τελευταία περίοδο οι παίκτριες του Σπόρτινγκ πήραν πάλι προβάδισμα το οποίο όμως έχασαν έπειτα από ένα φοβερό 9-0 των γηπεδούχων που τους χάρισε και τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 16-10, 20-28, 35-35, 44-41.
Διαιτητές: Παργιανόπουλος-Κέτουλας
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Γκογκάκης): Ιγγλέζου 3(1), Σταμπή 11, Καλαντίδου 14, Ακσεχέρογλου 3, Σολωμού 9(1), Καϊμακτσή 4(1).
ΣΠΟΡΤΙΓΚ (Νανάκος): Εμμανουηλίδου, Δανούση 6, Μπρέλλου 2, Βαφειάδη 13(1), Μουζάκη 2, Χαλικιά 7, Οικονομίδου, Σερέπα, Δανδουλάκη 11(1).