Πολύ σημαντικής σημασίας νίκη πήρε ο Φοίνικας Πειραιά στη Νέα Σμύρνη με 39-50 απέναντι στον Πανιώνιο, στον αγώνα που «ανοίγει» την 16η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Α2 Γυναικών.

Ο Πανιώνιος μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκε στην 1η περίοδο, ωστόσο στις άλλες περιόδους καλύτερος ήταν ο Φοίνικας. Με δύναμη την άμυνα, η ομάδα του Πειραιά αύξησε τη διαφορά στην 3η περίοδο (8-16 το επί μέρους) και από εκεί και πέρα κράτησε το προβάδισμα και έφυγε με το «ροζ φύλλο» αγώνα.

Με τη νίκη του αυτή, ο Φοίνικας πλησίασε τον Εύνικο στην κορυφή, με 1 παιχνίδι περισσότερο βέβαια, και παραμένει «ζωντανός» στη «μάχη» της 1ης θέσης, ελπίζοντας παράλληλα σε… στραβοπάτημα της πρωτοπόρου ομάδας για να μην ξεφύγει. Ο Πανιώνιος από τη μεριά του δεν άλλαξε και πολλά στη βαθμολογική του θέση, αφού μπορεί να «σκαρφάλωσε» από την στην , ωστόσο αύριο σίγουρα θα ξαναβρεθεί εκεί που βρισκόταν πριν το σημερινό παιχνίδι και μπορεί και χαμηλότερα αν κερδίσει και η Άρις και ο Αιγέας.

Διαιτητές: Ανδρεόπουλος, Σίμα
Δεκάλεπτα: 16-13, 20-23, 28-39, 39-50.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Παπαζαφειρόπουλος, Δενδρινός): Κριτσιδήμα 8, Πλωτά 6, Καμπισιούλη, Κλντζιάν 3, Παπακωνσταντίνου, Γερακάρη, Μαχλά 4, Παπάζογλου 2, Παντοπούλου 14 (4), Χαλκιά, Μπιλλή 2.
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Αράπης, Τιόπουλος): Γραμματικού, Μαγγίνα 15, Καρελά, Ευμορφοπούλου 21, Βρακά 10 , Στεφάτου 2, Λαουλάκου, Οικονομοπούλου 2, Μαλλιαρού, Δράκου.