Το 1-0 στις σειρές τους με ΚΑΟ Μελισσίων και Αθηναϊκό έκαναν το απόγευμα της Τετάρτης (29/3) οι ΑΟ Αμύντας και Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας που απέχουν πια μόνο μια νίκη από την πρόκριση στους μεγάλους τελικούς της φετινής Α2 Γυναικών.

Μελίσσια – Αμύντας 69-73

Την έδρα του ΚΑΟ Μελισσίων κατάφερε να σπάσει με το… καλημέρα ο Αμύντας, με την ομάδα του Υμηττού να περνάει με 73-69 από το σπίτι του αντιπάλου της, να κάνει το 1-0 στη μεταξύ τους ημιτελική σειρά για τα Playoffs του Νότου της Α2 Γυναικών και πλέον έχει δύο ευκαιρίες για μια νίκη για την πρόκριση στον μεγάλο τελικό.

Το κύριο όπλο των νικητριών δεν ήταν άλλο από την τρομερή τους αμυντική υπόσταση στο δεύτερο μέρος όταν επιτρέποντας μόλις 29 πόντους (1.45 πόντους ανά λεπτό – 1.65 οι ίδιες στο ίδιο διάστημα) μπλόκαραν για τα καλά τις οικοδέσποινες και τελικά κατάφεραν να φτάσουν σε ένα διπλό μισή πρόκριση στους τελικούς -εκεί όπου, αν περάσει φυσικά, θα περιμένει έναν εκ των Ιωνικού και Αθηναϊκού.

Τα ημίχρονα: 40-40, 69-73

Ιωνικός – Αθηναϊκός 86-75

Αν και δεν εκκίνησε καθόλου καλά με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ σχεδόν με διψήφιες αποστάσεις στον πίνακα του σκορ (15-23 στο 10′, 36-43 στο 20′), ο Ιωνικός κατάφερε εν τέλει να υπερασπιστεί το σπίτι του και χάρις σε ένα συγκλονιστικό δεύτερο μέρος σε άμυνα και επίθεση κατόρθωσε να κάμψει την αντίσταση του Αθηναϊκού με 86-75 κάνοντας το πρώτο από τα δύο απαραίτητα βήματα για την πρόκριση στους Τελικούς της λίγκας.

Ουσιαστικά, στο δεύτερο μόνο μέρος της εν λόγω συνάντησης, η αρμάδα από τη Νέα Φιλαδέλφεια σκόραρε 50 ολόκληρους πόντους (2.5 πόντους ανά λεπτό) και επέτρεψε μόλις 32 την ίδια στιγμή (1.6 πόντους ανά λεπτό) -με αυτό το εκκωφαντικό +18 να μετατρέπει το -7 του πρώτου 20λεπτου σε +11 στο φινάλε της αναμέτρησης και να χαρίζει στις γηπεδούχες μια νίκη τεράστιας σημασίας εν όψει της συνέχειας του ζευγαριού.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 36-43, 63-55, 86-75