Πραγματοποιώντας συγκλονιστική εμφάνιση, ο Ολυμπιακός έκαμψε την αντίσταση της Τζιρόνα με 65-60 στο πλαίσιο της πρώτης φάσης του Top 16 του Eurocup Γυναικών.

Έτσι, πήρε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης και πλέον ταξιδεύει στην Ισπανία, προκειμένου να υπερασπιστεί το +5, ώστε να εξασφαλίσει το εισιτήριο για τα προκριματικά της διοργάνωσης. Καθοριστικές στο τέλος η Κοσμά (κέρδισε επιθετικό φάουλ) και η Μακόλι (τρίποντο 14” πριν το φινάλε).

Το φιλμ

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 11-5 στο πρώτο πεντάλεπτο, διατηρώντας αυτό το +6 ως το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (19-13, 10′).

Στη δεύτερη περίοδο, η Τζιρόνα πλησίασε στο καλάθι (23-21, 15′), όμως οι “ερυθρόλευκες” αντέδρασαν και κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο με “αέρα” επτά πόντων (31-24, 20′).

Στην επανάληψη, όμως, οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν πολύ καλά και κατάφεραν να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά στο 24′ με 33-34. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει, όμως η Τζιρόνα είχε τις λύσεις κι έτσι ξέφυγε με +5 στο φινάλε της τρίτης περιόδου (41-46, 30′).

Στην τέταρτη περίοδο, ο Ολυμπιακός έσφιξε την άμυνά του και με 6-0 σερί ισοφάρισε γρήγορα σε 49-49 (33′), ενώ με τρίποντο της Καλτσίδου ανέκτησε μετά από ώρα το προβάδισμα (56-53, 37′). Με 40” πριν το φινάλε, η Κοσμά αντικατέστησε την Καλτσίδου κερδίζοντας ένα καθοριστικό επιθετικό φάουλ, ενώ 12” πριν τη λήξη η Μακόλι ευστόχησε σε τρίποντο για το 63-58, “σφραγίζοντας” ουσιαστικά τη νίκη των “ερυθρόλευκων”.

Μακόλι (15π.), Καλτσίδου (14π.) και Μάλτση (13π.) ήταν οι πρωταγωνίστριες της ομάδας του Κώστα Μίσσα, ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε η Ρομέο με 22 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 31-24, 41-46, 65-60

Ολυμπιακός (Μίσσας): Μάζιτς 6, Σταμάτη, Χατζηνικολάου 8, Μάλτση 13, Νικολοπούλου 2, Σωτηρίου, Άντερσον 7, Μακόλεϊ 15, Σπυριδοπούλου, Κοσμά, Καλτσίδου 14.

Τζιρόνα (Σούρις): Μαρτίνεθ 2, Μεντί 12, Μπους, Τραορέ 5, Κόντε Αλκολάντο, Αλμινάιτε 3, Ρομέο 22, Έβανς 6, Γκόμες Κολάντο 10.