Στο πρώτο ευρωπαϊκό ματς της ιστορίας του, το τμήμα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού υπέστη ήττα με 53-55 στο πλαίσιο της πρεμιέρας του Eurocup Women. Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη στο μεγαλύτερο μέρος της, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται με δύο βολές της Χόλινγκσγουορθ 7” πριν το τέλος, καθώς το σουτ της Καλτσίδου, με 4” να απομένουν, δε βρήκε στόχο. Εκπληκτική ήταν η παρουσία του κόσμου, με περισσότερους από 1.000 φιλάθλους να δίνουν το “παρών” στο κλειστό της Γλυφάδας.

Πρώτη σκόρερ για την ομάδα της Ελένης Καπογιάννη ήταν η Εβίνα Μάλτση με 19 πόντους (5/8 3π.), με τη Λικέντρα Τζόνσον να ακολουθεί με 17π. (6/10 2π.). MVP για τις νικήτριες ήταν η Χόλινγκσγουορθ, που πέρα από τις καθοριστικές βολές, σημείωσε 18 πόντους συνολικά, μαζεύοντας παράλληλα 11 ριμπάουντ.

Το φιλμ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε γρήγορα με 6-0 (7:17”), όμως η Γιακίν Ντόγκου απάντησε με 7-0 σερί, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ για πρώτη φορά στο παιχνίδι (6-7, 5:16”). Για περίπου τρία λεπτά το σκορ παρέμεινε αμετάβλητο, με τον Ολυμπιακό να κλείνει την πρώτη περίοδο μ’ ένα μικρό προβάδισμα (12-10, 10′).

Μ’ ένα γρήγορο 4-0, οι “ερυθρόλευκες” ξέφυγαν με +6 (18-12), όμως οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και πάλι και πέρασαν εκ νέου μπροστά με 20-21 στα μισά της δεύτερης περιόδου. Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με το ματς να βρίσκεται σε απόλυτη ισορροπία στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (30-30, 20′).

Το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα στην επανάληψη. Ο Ολυμπιακός ήλεγχε ελαφρώς τον έλεγχο του αγώνα και να “πατάει” λίγο καλύτερο από τον αντίπαλο, με αποτέλεσμα να προηγείται με 41-38 στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (30′).

Στην τέταρτη περίοδο, η Γιακίν μπήκε δυνατά και με σερί 7-2 ανέκτησε το προβάδισμα (43-45) 7:45” πριν το τέλος, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 49-49 στα μισά του δεκαλέπτου. Με τρίποντο της Χατζηνικολάου, η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη προηγήθηκε με 52-51 3:23” πριν τη λήξη, ενώ με 1/2 βολές της Ελληνίδας γκαρντ ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 53-53, 1:43” πριν το φινάλε. Το σκορ παρέμεινε αμετάβλητο μέχρι και 7” πριν το τέλος, όταν η Χόλινγκσγουρθ κέρδισε φάουλ από τη Μάλτση και με 2/2 βολές χάρισε τη νίκη στην ομάδα της, καθώς το σουτ της Καλτσίδου 4” πριν τη λήξη δε βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 12-10, 30-30, 41-38, 53-55

Ολυμπιακός (Καπογιάννη): Σταμάτη, Χατζηνικολάου 5 (1τρ., 2ρ., 5ασ., 5κλ.) Μάλτση 19 (5/8τρ.), Παπαμιχαήλ, Χαλιβέρα 2, Τζόνσον 17, Γιοβάνοβιτς 2, Φουράκη, Μπαρονόβα, Καλτσίδου 4, Κάιζερ 4.

Γιακίν Ντόγκου: Τσακίρ 7 (1), Ελντεμπρινκ 6, Ρόμπινσον 6, Βάιντα 7 (1), Χόλνγκσγουορθ 18 (11ρ.), Φιράτ 4 (6ρ.), Τσαγκλάρ (9ρ.).