Αν και θα μπορούσε να είχε ολοκληρώσει νωρίτερα την υπόθεση της πρόκρισής της, η Λευκορωσία έδωσε το δικαίωμα στη Λιθουανία να ελπίζει. Τελικά, όμως, διατήρησε την ψυχραιμία της και πέρασε στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ Γυναικών με 66-68. Όλα είχαν φανεί να απλουστεύονται, όταν μετά το 10-16 του πρώτου δεκαλέπτου, οι Λευκορώσες κατέγραψαν επιμέρους σκορ 9-17 στο δεύτερο δεκάλεπτο, παίρνοντας προβάδισμα με 14 πόντους διαφορά (19-33). Οι Λιθουανές, όμως, δεν τα παράτησαν και σταδιακά κόντεψαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, αρχικά μειώνοντας την απόσταση κάτων από τα διψήφια επίπεδα στην τρίτη περίοδο (43-51). Έπειτα, μείωσαν στο -4, με μισό λεπτό για την εκπνοή, αλλά οι Λευκορώσες ήταν εύστοχες από τη γραμμή των βολών, προκειμένου να πάρουν το αποτέλεσμα.

Η Βεραμεϊένκα ήταν πρωταγωνίστρια των νικητριών με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τη Λιχτάροβιτς να προσθέτει 14. Πολύ καλή δουλειά και από την Χάρντινγκ, με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Για τις ηττημένες, οι 21 πόντοι της Νατσιτσκάιτε και οι 13 της Γκριγκαλαουσκίτε, δεν ήταν αρκετοί για να ανατρέψου την εις βάρος τους κατάσταση από το ξεκίνημα του αγώνα.