Με τις Σταμολάμπρου, Vitola και Σταμάτη σε τρομερά κέφια από την αρχή μέχρι και το τέλος, ο Ολυμπιακός συνήλθε από την ήττα την περασμένη βδομάδα κόντρα στη Nadezhda και πέρασε σαν σίφουνας από την Πολωνία και την έδρα της Bydgoszcz με 64-87.

Οι «ερυθρόλευκες» ήταν τρομερές ήδη από τα πρώτα λεπτά, και εκκινώντας τόσο με 2-10 όσο και με 6-21 στη συνέχεια την αναμέτρηση, κατάφεραν να θέσουν από νωρίς τις βάσεις για μια εύκολη βραδιά.

Στη δεύτερη περίοδο, η κατάσταση δεν άλλαξε επουδενί, με τις φιλοξενούμενες να τρέχουν μάλιστα ένα ηχηρό 5-12 σερί στο τέλος της και να κλείνουν -για πρώτη φορά- στο +20 το ημίχρονο (32-52).

Μετά την ανάπαυλα, η ελληνική αρμάδα εξακολούθησε να κινείται σε άκρως υψηλά στάνταρ και μετά από μια ηχηρή απόδοση στο ζωγραφιστό (4-6 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 4 επιθετικά) το προβάδισμα μόνο να παραμείνει σε μεγάλα νούμερα θα μπορούσε.
Βέβαια, οι Πολωνές έτρεξαν ένα αναπάντητο 8-0 επί μέρους σκορ μέχρι και το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου και μείωσαν σε 48-66.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ό,τι έχτισαν οι Πειραιώτισσες έμοιαζε ικανό να καταστραφεί, όταν μέχρι και το 33′, η Bydgoszcz πέτυχε ένα 7-3 σερί και μείωσε από τους 18 μέχρι και τους 14 (55-69) -με το γενικότερο σερί της να αγγίζει το 15-3 πλέον.
Ο Ολυμπιακός βρήκε στη συνέχεια 3 συνεχόμενα τρίποντα και έκανε σε λίγες στιγμές το 55-69, 55-78 καθαρίζοντας εν ολίγοις το ματς.

Για τις νικήτριες -που εκτελούσαν με 41% από το τρίποντο και μοίρασαν 29 ασίστ σε 29 καλάθια- ξεχώρισαν, οι Σταμάτη, Tolefree, Σταμολάμπρου και Vitola με 53 κοινούς πόντους και 11-23 τρίποντα, ενώ γεμάτη εικόνα είχε και η Αλεξανδρή με 6 πόντους, 5 ριμπάουντ και 8 τελικές πάσες.
Από την άλλη μεριά, μονάχα οι Alleyne και Stankiewicz δήλωσαν παρούσες με 17 και 13 πόντους αντίστοιχα, αλλά με 7-23 δίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 15-28, 32-52, 48-66, 64-87

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία ΕΔΩ.