Ο Ολυμπιακός το πάλεψε στα τρία πρώτα δεκάλεπτα απέναντι στην Ορμάν Γκεντσλίκ στην Αγκυρα. Εχασε όμως, στροφές και πήρε τον κατήφορο στο τέταρτο δεκάλεπτο και έτσι ηττήθηκε 83-59 από την τουρκική ομάδα, έχασε την διαφορά της νίκης του με 8π. στο ΣΕΦ (72-64) και δεν πήρε την πρόκριση στη 8άδα του Eurocup Γυναικών

Πρώτη σκόρερ η Τζάκι Γέμελος με 15 πόντους, ενώ 11 πόντους πέτυχε η Άννα Νικολοπούλου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ήταν κοντά στο σκορ και μείωσε και στους 3 πόντους (21-18) λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, που έληξε τελικά 24-18. Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός έγινε πιο επικίνδυνος ισοφάρισε το ματς (29-29) και πέρασε και μπροστά με 31-29. Η Ορμάν, όμως, πάτησε το γκάζι, έκανε ένα σερί 8-0 πήγε στο +6 (37-31) και το ημίχρονο έληξε τελικά 41-34.

Στην τρίτη περίοδο οι Τουρκάλες είχαν τον έλεγχο, αλλά οι ερυθρόλευκες δεν τις άφηναν να πάρουν μια σημαντική διαφορά (59-53 στο 30΄).

Κατάρρευσε και πέτυχε μόνο 6 πόντους

Στην τέταρτη περίοδο, όμως, το σκηνικό άλλαξε. Η Ορμάν κυριάρχησε στο παρκέ και ο Ολυμπιακός κατέρρευσε. Ειναι χαρακτηριστικό ότι η ελληνική ομάδα πέτυχε μόλις 6 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο! Ετσι η διαφορά έφτασε και στους 25 πόντους (81-59 στο 38΄.12΄΄).

Τα δεκάλεπτα:  24-18, 41-34, 59-53, 83-59

ΟΡΜΑΝ ΓΚΕΝΤΣΛΙΚ (Ντουρούρ): Μπιλγκίτς 5, Γκετζγκίν 3 (1), Καρταλτέπε 11 (2), Πάρις 12, Ρόμπινσον 14, Λίνταμ 7 (2), Ογκουνμποβάλε 31 (3), Τασκίν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Γκρέιβς 10 (5/11 δίπ., 16 ριμπ.), Γιουρτσένκοβα 2 (1/3 διπ., 5 ριμπ.), Νικολοπούλου 11 (1/2τριπ., 3/7 διπ.), Παυλοπούλου, Σταμολάμπρου 2 (1/3 διπ, 0/2 τρ.), Γέμελος 15 (4/6 διπ., 2/7 τριπ., 1/2 βολ., 4 ριμπ.), Κοσμά, Λούκα, Σπυριδοπούλου 10 (3/6 τριπ., 1/4 βολ.), Σταμάτη 3 (1/3 τρ.), Τόμας 6 (1/4 διπ., 1/7 τριπ., 1/2 βολ.).