Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός στον πρώτο αγώνα της σειράς με την Bourges για την οκτάδα του EuroCup Γυναικών, με τους Πειραιώτες να λυγίζουν εν τέλει με 60-73 και να χρειάζονται πλέον ένα θαύμα για την ρεβάνς…

Ουσιαστικά, το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα κοντά στο σκορ μονάχα στην πρώτη περίοδο, με τις Γαλλίδες να επιτρέπουν μόλις 17 πόντους στο δεύτερο και το τρίτο δεκάλεπτο -σε ένα διάστημα όπου οι «ερυθρόλευκες» κόλλησαν στο 21% σε 29 εντός πεδιάς σουτ, την ίδια στιγμή που οι φιλοξενούμενες εκτελούσαν με 47% σε 32 σουτ!
Μάλιστα, ήδη από το φινάλε του ημιχρόνου η απόσταση στο σκορ άγγιξε διψήφιες αποστάσεις, με την αρμάδα του Πειραιά να μην καταφέρνει σε κανένα σημείο μετά την ανάπαυλα να την επαναφέρει σε πιο ανθρώπινα επίπεδα.

Ωστόσο, στην 4η και τελευταία περίοδο, η ελληνική ομάδα έκανε αγώνα δρόμου για να δημιουργήσει όσο το δυνατόν καλύτερες συνθήκες εν όψει της ρεβάνς, αλλά δεν κατόρθωσε να ρίξει τη διαφορά πιο κάτω από τους 8 πόντους…

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 25-38, 36-54, 60-73

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης ΕΔΩ.

Ρεβάνς: 5 Μαρτίου/ 21:00

Διαιτητές: Στόικα (Ρουμανία), Μανέιμ (Ισραήλ), Βελίκοφ (Βουλγαρία)
Δεκάλεπτα: 19-19, 25-38, 36-54, 60-73
Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλουφ 6, Σταμάτη 5(1), Σταμολάμπρου 25(4), Τόλφρι, Βίτολα 10(1), Αλεξανδρη, Δίελα 4(1), Χάμπλιν 2, Νικολοπούλου 2, Σπυριδοπούλου 6.