Με 100άρα μπήκε στην κανονική περίοδο του EuroCup γυναικών ο Ολυμπιακός! Η ομάδα του Martins Zibarts παρέσυρε με 103-68 την πολωνική Bydgoszcz στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, αρχίζοντας με εντυπωσιακό τρόπο τις υποχρεώσεις της στον 5ο όμιλο, όπου συμμετέχουν ακόμα ο Ερυθρός Αστέρας (επόμενος αντίπαλος του Ολυμπιακού) και η Nadezhda.

Η Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου (19 πόντοι, 7 ασίστ), η Alexis Tolefree (16 πόντοι, όλοι στο 2ο ημίχρονο) και η Ruth Hamblin (16 πόντοι) ήταν οι πρώτες σκόρερ των “ερυθρόλευκων”, οι οποίες σούταραν με ποσοστό 61,8% συνολικά, είχαν 12/24 τρίποντα, μοίρασαν 30 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές τη μπάλα (με την Αλεξανδρή να κάνει 7!) και πέτυχαν 30 πόντους από τα 26 λάθη της πολωνικής ομάδας!

Το παιχνίδι έμοιαζε εξ αρχής με περίπατο για τον Ολυμπιακό, ο οποίος προηγήθηκε 18-2 στο 8’ χάρις στο μεγαλύτερό σερί του (16-0), μία διαφορά που ανέβασε μέχρι το +19 στο 13’ (31-12) με ένα νέο ξέσπασμα (11-0). Η Bydgoszcz κράτησε τη διαφορά στα επίπεδα των 11-13 πόντων μέχρι το ημίχρονο, δεν άντεξε όμως πολύ περισσότερο.

Στο 2ο ημίχρονο οι “ερυθρόλευκες” πάτησαν ακόμα περισσότερο το γκάζι, η Tolefree “μπήκε” στο πνεύμα του αγώνα και η διαφορά άρχισε να ανεβαίνει ξανά. Στο 24’ ο Ολυμπιακός την εκτόξευσε για πρώτη φορά στο +20 (53-33) και στο τελευταίο λεπτό έφτασε και στη μέγιστη τιμή της, το +37 (103-66).

Τα δεκάλεπτα: 20-8, 40-29, 77-50, 103-68