Το Ελληνικό πέτυχε μεγάλο διπλό στην Εργάνη με 82-81 κόντρα στον Αθηναϊκό, στην αυλαία της δεύτερης αγωνιστικής της Α1. Νίκη ψυχολογίας, αλλά και βαθμολογικής σημασίας για την ομάδα της Καπογιάννη, με τη Τζόνσον να ευστοχεί σε δύο βολές 2,2” πριν από τη λήξη της αναμέτρησης και να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα της.

Στην τελευταία επίθεση του αγώνα η Κασάπογλου αστόχησε για τον Αθηναϊκό με τις παίκτριες του Ελληνικού να πανηγυρίζουν έξαλλα τη νίκη. Το παιχνίδι ήταν πραγματικά διαφήμιση για το γυναικείο μπάσκετ, αφού σημειώθηκαν 161 πόντοι! Η Καπογιάννη και παράλληλα το Ελληνικό, κατάφεραν αυτό που δεν έχει καταφέρει κανείς άλλος, να νικήσει δύο φορές μέσα στο Βύρωνα τον Αθηναϊκό!

Τζόνσον με 19 και Μπόνη με 15 πόντους ήταν οι κορυφαίες από πλευράς Ελληνικού, ενώ Γκίβενς με 27, Τζεγιαννάκη με 19 και Μοσχοπούλου με 17 πόντους ξεχώρισαν από τον Αθηναϊκό.

Ο Αθηναϊκός παραλίγο να κάνει μια επική ανατροπή μέσα σε 100 δευτρόλεπτα! Χωρίς την Παπαμιχαήλ, η οποία αποβλήθηκε με πέντε φάουλ και την Αξιοπούλου, η οποία αποβλήθηκε με ντισκαλιφιέ η ομάδα του Βήρωνα έκανε το 71-80, 81-80 μέσα σε 1.40”! Τον τελευταίο λόγο όμως τον είπε η Τζόνσον και με δύο βολές 2,2 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της αναμέτρησης χάρισε τη νίκη στο Ελληνικό.

Το Ελληνικό άρχισε εντυπωσιακά την αναμέτρηση δίνοντας ένα πολύ γρήγορο ρυθμό που δεν μπορούσε να ακολουθήσει η ομάδα του Αποσκίτη. Η πίεση σε όλο το γήπεδο από την ομάδα της Καπογιάννη έπιασε τόπο και η διαφορά πήγε στο +11 για το Ελληνικό (25-14) στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Αθηναϊκός αντέδρασε και με 10-0 μηδέν σερί έφτασε τη διαφορά στη μικρότερη τιμής 25-24. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο – πόντο, με τον Αποσκίτη να βλέπει την Μοσχοπούλου να κάνει τα πάντα μέσα στο γήπεδο. Μαζί με την Γκίβενς οδήγησαν την ομάδα του Βύρωνα στο 42-39 του πρώτου ημιχρόνου. Το πρώτο προβάδισμα του Αθηναϊκού (35-33) ήρθε στο 17ο λεπτό μετά από δύο βολές της Παπαμιχαήλ. Από τους 42 πόντους του πρώτου ημιχρόνου τους 26 τους πέτυχε το δίδυμο Μοσχοπούλου – Γκίβενς.

Το Ελληνικό, με την ασταμάτητη Τζόνσον, πήρε γρήγορα το προβάδισμα με 50-49. Το μεγάλο ντέρμπι συνεχίστηκε για όλο το δεκάλεπτο με το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο – πόντο. Ενα λεπτό πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου, έγινε σκληρό φαουλ στη Τζεγιαννάκη από τη Σταμάτη, ο πάγκος του Αθηναϊκού διαμαρτυρήθηκε έντονα για αντιαθλητικό με αποτέλεσμα να χρεωθεί με τεχνική ποινή. Η Τζεγιαννάκη έχασε δύο βολές, η Μπόνη τις έβαλε για το Ελληνικό, ευστόχησε και στην επίθεση με το δεκάλεπτο να λήγει 64-58 υπέρ του Ελληνικού.

Η Παπαμιχαήλ χρεωμένη με τέσσερα φάουλ δεν μπορούσε να παίξει καλή άμυνα στη Τζόνσον, με αποτέλεσμα τη διαφορά να πάει και πάλι στο +10 για το Ελληνικό 68-58 στο 31′ . Μέσα σε δύο λεπτά ο Αθηναϊκός μείωσε στους δύο πόντους (68-66) και μπήκε και πάλι στην διεκδίκηση της νίκης. Με τέσσερις διαδοχικούς πόντους της Σταμάτη το Ελληνικό πήγε και πάλι στο +6, 72-66. Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε θρίλερ με την Τζόνσον να δίνει τη νίκη στο Ελληνικό.

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΕΛΛΗΝΙΚΟ 81-82
Τα δεκάλεπτα: 16-25, 42-39, 58-64, 81-82
Αθηναϊκός (Αποσκίτης): Τζεγιαννάκη 19 (1), Γκίβενς 27, Κασάπογλου 6 (1), Παπαμιχαήλ 8, Μοσχοπούλου 17(1), Αξιοπούλου 4, Βλάνη, Καμμένου.
Ελληνικό (Καπογιάννη): Παντέλη 11, Χαλιβέρα 5 (1), Τζόνσον 19, Μπόνη 15 (1), Γκοτζή 9, Μπαλτά 3(1), Σπυριδοπούλου 6, Σταμάτη 14 (1).