Δεν εμφανίστηκε ποτέ ο Παναθηναϊκός στην Τουρκία, με το «τριφύλλι» να μη βρίσκει αντίδοτο στο αχαλίνωτο πάρτι της Hatay και να γνωρίζει μια βαριά ήττα με 87-56 -πέφτοντας έτσι στο 1-2 στο EuroCup Γυναικών.

Στο πρώτο μέρος, ο Παναθηναϊκός ήταν ανταγωνιστικός μόνο στα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά της αναμέτρησης -όταν και προηγήθηκε με 4-5 μετά από 4 προσπεράσεις και 1 ισοπαλία- με την Hatay να παρουσιάζεται τρομερή στη συνέχεια και με ένα επικό 27-6 σερί να προηγείται από νωρίς με διψήφιες αποχρώσεις στη διαφορά και να κλείνει στο +20 την αρχική περίοδο (31-11) σουτάροντας εξωπραγματικά (64% εντός πεδιάς, 75% τρίποντο)!

Η κατάσταση αντί να βελτιωθεί όλο και χειροτέρευε για τους πρωταθλητές Ελλάδος, που είδαν το -20 να γίνεται τόσο -25 (38-13) όσο και -27, σκορ στο οποίο έκλεισει και το ημίχρονο (57-30), με τις Τουρκάλες να εκτινάσσουν τα ποσοστά τους στο 67% εντός πεδιάς και στο 80% από μακρινή απόσταση στο δεκάλεπτο -την ίδια στιγμή που μοίρασαν 6 ασίστ σε 10 καλάθια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, δεν άλλαξε τίποτα ουσιαστικό, με τη διαφορά να εκτοξεύεται και πάνω από τους 30 στην τρίτη περίοδο και να σταθεροποιείται μάλιστα εκεί για όλη τη διάρκεια τόσο αυτής όσο και της 4ης.

Τα δεκάλεπτα: 31-11, 57-30, 79-44, 87-56

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά ΕΔΩ.