Με ψηλά το κεφάλι αποχαιρέτησε την επιστροφή του μετά από 2 σχεδόν δεκαετίες στην Ευρώπη ο Παναθηναϊκός, που κέρδισε με 85-73 την Hatayspor στο ΟΑΚΑ, τερματίζοντας σε ισοβαθμία στην 4η θέση του 1ου ομίλου του EuroCup Γυναικών.

Το «τριφύλλι» ήταν κυρίαρχο από την αρχή μέχρι και το φινάλε της αναμέτρησης, αφού μετά την πρώτη περίοδο δεν επέτρεψε ποτέ ξανά στις φιλοξενούμενες να περάσουν μπροστά στο σκορ -εκτοξεύοντας τη διαφορά του μέχρι και τους 18 στο ημίχρονο (53-35).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η τουρκική ομάδα -που τερμάτισε εν τέλει στην τρίτη θέση του γκρουπ- αντέδρασε στο μομέντουμ των «πράσινων» εκκινώντας με ένα ηχηρό 8-14 σερί μέχρι και το 37′, όταν μείωσαν σε 76-71, αλλά μέχρι και το τέλος δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν τη νίκη.

Για τις νικήτριες, οι Reed και Holmes τελείωσαν τον αγώνα με 56 κοινούς πόντους, 19 ριμπάουντ, 6 ασίστ αλλά και 19-34 σουτ και 5-9 τρίποντα.
Από την άλλη μεριά, η Ellenberg ήταν ασταμάτητη με 30 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 53-35, 68-57, 85-73

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία ΕΔΩ.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 28(1), Λύμουρα 7(1), Στακ 4, Χολμς 25(4), Κάιζερ 21, Κωτούλα, Μπουντούρη, Χατζηνικολάου.