Δυναμικά ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ο Πρωτέας Βούλας επικρατώντας με 61-45 του Αθηναϊκού για την πρεμιέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Νεανίδων.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (26-24).  Στην τελευταία περίοδο όμως το συγκρότημα του Θάνου Σόφτση πήρε μια διαφορά έντεκα πόντων (55-44). την οποία κράτησε ως το τέλος φτάντοντας στη νίκη με 61-45. Πρώτη σκόρερ των νικητών ήταν η Μαριέλα Φασούλα με 18 πόντους.

Διαιτητές: Παφίλης-Τσιαπλής

Δεκάλεπτα: 13-9, 26-24, 40-35, 61-45

Πρωτέας Βούλας (Σόφτσης): Κίτσιου 5(1), Κολλάτου 14(1), Μεϊμάρογλου, Μαντά 4, Αμπντέλ-Φατάχ, Αναστασοπούλου 4, Φασούλα 18, Μιχαλοπούλου, Τσιχλάκη 3(1), Θεοδώρου 13, Κορρέ.

Αθηναϊκός(Καλογερόπουλος): Βασιλάκη, Σιδεράκη 6(1), Σταμάτη 12(1), Τσουκαλά, Χριστινάκη 23(1), Νάου, Καραμπάτσα, Νίξινα 4.

Ο προπονητής της ομάδας Θανάσης Σοφτσής δήλωσε μετά το παιχνίδι:

“Ξεκινήσαμε νευρικά και χωρίς σκέψη στο κομμάτι της τακτικής, ωστόσο κατά τη διάρκεια του αγώνα προσαρμόσαμε και διαβάσαμε καλά τα μις ματς. Ήταν το πρώτο παιχνίδι, συνεχίζουμε και ελπίζουμε να φανούμε καλύτεροι στη συνέχεια».