Με το χειρότερο δυνατό τρόπο εκκίνησε η φετινή ευρωπαϊκή παρουσία των Ελευθερία Μοσχάτου και Νίκης Λευκάδας στα προκριματικά του EuroCup Γυναικών, αφού αμφότερες -παρά το γεγονός πως αγωνίζονταν στην Ελλάδα- ηττήθηκαν στον πρώτο αγώνα των εκάστοτε σειρών τους από τις Artego Bydgoszcz (48-57) και PEAC- Pecs (63-80), αντίστοιχα, χάνοντας σημαντικό έδαφος για τη ρεβάνς -που είναι προγραμματισμένη για τις 30 Σεπτεμβρίου.

Όσον αφορά την αρμάδα της Αθήνας, αυτή ήδη από το πρώτο ημίχρονο φάνηκε να μένει ηχηρά πίσω στο σκορ από τον αντίπαλό της, όταν οι μόλις 5 πόντοι της (0-17 σουτ) στη δεύτερη περίοδο έδωσαν τη δυνατότητα στις Πολωνές να επεκτείνουν σταδιακά το προβάδισμά τους πάνω από τους 10 πόντους και να το σταθεροποιήσουν στους 13 περίπου μέχρι και το φινάλε του ημιχρόνου (14, 18-32).

Μετά την ανάπαυλα, οι γηπεδούχοι βρήκαν τα πατήματά τους και βελτιώνοντας την επιθετική τους συγκομιδή (57% ευστοχία, 8 ασίστ σε 19 καλάθια) κατάφεραν να μειώσουν τόσο στους 5 στο τέλος της τρίτης περιόδου (35-40) χάρις σε ένα 17-8 σερί αλλά και στους 6 στις απαρχές της τέταρτης (39-45).

Ωστόσο, η Bydgoszcz έβρισκε πάντα τις λύσεις στα ξεσπάσματα της ελληνικής ομάδας και με ένα 10-5 σερί κατάφερε να προηγηθεί ξανά με 9 πόντους στο 36′ (44-53), διαφορά που καθιέρωσε μέχρι και το φινάλε της αναμέτρησης με κάποιες μικρές αυξομειώσεις (48-57).

Για τις νικήτριες, διακρίθηκαν οι Miskiniene με 14 πόντους (7-10 σουτ) και 11 ριμπάουντ, και Stankiewicz με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ σπουδαίο all around παιχνίδι έκανε και η Michalek με 8 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 τελικές πάσες.
Από την άλλη μεριά, ξεχώρισαν μονάχα οι Lawrence (16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ) και Καρακασίδου με 15 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά ΕΔΩ.

Από την άλλη μεριά, οι νησιώτισσες -παρά το γεγονός πως ήταν εξαιρετικά εύστοχες από την αρχή του παιχνιδιού- δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του πρώτου μέρους να βρουν απαντήσεις στην επιθετική αύρα του συλλόγου της Ουγγαρίας (46% ευστοχία), με τη δυναμική των τελευταίων στο ζωγραφιστό (5 επιθετικά ριμπάουντ, 8 βολές) να κάνουν τη διαφορά στο αρχικό 20λεπτο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ανωτερότητα της PEAC δεν είχε αντίπαλο στο παρκέ της Λευκάδας, με την ευστοχία (60% σε 20 σουτ, 70% σε 7 τρίποντα) μέχρι και το 35′ να τελειώνουν από νωρίς το ματς.

Η απόσταση κυμαινόταν πάγια άνω των 10 πόντων, με το +14 να είναι περίπου ο μέσος όρος της (7 φορές) μέχρι και το 36′, με το τελικό 63- 80 απλά να αποδεικνύει του λόγου το αληθές.

Για τις φιλοξενούμενες, οι καλύτερες ήταν οι Wentzel (14 πόντοι, 4 ριμπάουντ), Kiss (12 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Marshall (10 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ).
Για τη Νίκη, ξεχώρισαν μονάχα οι Αμερικανίδες Thornton και McBryde με 44 κοινούς πόντους, 13 ριμπάουντ και 4 ασίστ.