Μία πολύ καλή προσπάθεια έκανε στην Ουγγαρία ο Ολυμπιακός απέναντι στη Σοπρόν, όμως δεν τα κατάφερε και γνώρισε τελικά την ήττα με 85-69. Η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων ήταν μεγάλη κάτι που φάνηκε μέσα στο παρκέ, με τις αθλήτριες του Γιώργου Παντελάκη να κάνουν ότι καλύτερο μπορούν απέναντι σε μία πολύ ισχυρή αντίπαλο.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση απέναντι στην ουγγρική ομάδα και προσπάθησε να μην αφήσει το παιχνίδι να… ανοίξει. Κάτι που κατάφερε, αφού η Σοπρόν έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη μόλις με τέσσερις πόντους (29-25). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Σοπρόν έδειξε το… πραγματικό της πρόσωπο και πολύ γρήγορα κατάφερε να πάρει μία διαφορά την οποία και διατήρησε, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ (51-39).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ουγγρική ομάδα συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό που είχε και στο δεύτερο δεκάλεπτο κι έτσι η διαφορά μεγάλωσε παραπάνω, αφού ο Ολυμπιακός δεν είχε απάντηση στην εξαιρετική επίθεση των γηπεδούχων. Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού το αποτέλεσμα είχε ήδη διαμορφωθεί, με το τελικό σκορ να είναι το 85-69 και τις «ερυθρόλευκες» να αποκομίζουν χρήσιμες εμπειρίες ενόψει της συνέχειας.

Τα δεκάλεπτα: 29-25, 51-39, 68-53, 85-69.

Σοπρόν (Ινίγκεθ): Φεγκιβερνέκι 5 (1), Άλβαρεθ 11 (1), Βένινγκερ, Τσρβέντακιτς 11 (1), Τσούκορ, Βάργκα, Χάταρ 9, Ζαχουί 4, Τέρνερ 19 (1), Ντουπρί 14, Ντουμπέι 11 (2).

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Τόμας 13 (2), Μάζιτς 6, Σταμάτη 4 (1), Αυτζή, Σπυριδοπούλου 10 (1), Παυλοπούλου 9 (1), Νικολοπούλου 5 (1), Σωτηρίου 8, Λίτσι, Τζόνσον 14, Κοσμά.