Η ομάδα της Βούλας, με εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, επικράτησε του Αθηναϊκού με 78-63 και πήρε το ντέρμπι της πρώτης αγωνιστικής, το οποίο διεξήχθη με 10 μέρες καθυστέρηση, λόγω της ακαταλληλότηας του γηπέδου του Πρωτέα.

Με επιμέρους σκορ 22-13, στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Πρωτέας κατάφερε να πάρει τη νίκη και μάλιστα αγωνιζόμενος σε όλο το δεύτερο ημίχρονο χωρίς τη Σανίκα Φρίμαν, η οποία τραυματίστηκε στον αστράγαλο. Η ομάδα της Βούλας μετράει δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, ενώ ο Αθηναϊκός έχει κάνει το χειρότερο ξεκίνημα της ιστορίας τους με δύο ήττες στο Πρωτάθλημα και μία στο Κύπελλο.

Μπαρμπερίδου με 13, Μαγαλιού επίσης με 13 και Λύμουρα με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ, φλερτάροντας με ένα ακόμη triple double figure, ήταν οι κορυφαίες για τον Πρωτέα. Από τον Αθηναϊκό ξεχώρισε η Γκίβενς με 22 και η Βλάνη με 15 πόντους.

Ο Πρωτέας Βούλας άρχισε πολύ δυνατά το παιχνίδι καταφέρνοντας να επιβάλει τον ρυθμό του. Στο 7ο λεπτό, η ομάδα του Αλέκου Δάγλα, προηγήθηκε με 15-8 με τρίποντο της Λύμουρα. Η διαφορά έφτασε και στους εννέα πόντους (20-11) στο 11ο λεπτό μετά από τρίποντο της Νικολοπούλου.

Από εκείνο το σημείο και μετά ανέλαβαν δράση οι Αξιοπούλου και Βλάνη με αποτέλεσμα ο Αθηναϊκός να ισοφαρίσει 29-29 στο 17΄ με δύο βολές της Αξιοπούλου. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο – πόντο με την Ελενα Βλάνη να βάζει τον Αθηναϊκό σε θέση οδηγού (37-35) με τη λήξη του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο στιγματίστηκε από τον τραυματισμό στον αστράγαλο της Σανίκα Φρίμαν. Ο Αθηναϊκός έφτασε τη διαφορά στους πέντε πόντους (44-39), αλλά ο Πρωτέας πήρε γρήγορα το προβάδισμα σε 47-46 μετά από τρίποντο της Μαγαλιού στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με την ομάδα της Βούλας να προηγείται με έξι πόντους, 56-50, με την Λολίτα Λύμουρα να κάνει τη διαφορά.

Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν πολύ την άμυνά τους στο τέταρτο δεκάλεπτο, στα πρώτα τέσσερα λεπτά δέχτηκαν μόνο δύο πόντους, με αποτέλεσμα η διαφορά να πάει στο +10, 62-52, με καλάθι της Μπαρμπερίδου. Η Λύμουρα συνέχισε να μοιράζει, να εκτελεί και ο Πρωτέας έφτασε στην άνετη επικράτηση επί του Αθηναϊκού με 78-63.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ – ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 78-63
Τα δεκάλεπτα: 17-11, 35-37 , 56 -50, 78-63
Πρωτέας (Δάγλας): Δασκαλοπούλου 8, Λύμουρα 12, Μαγαλιού 13 (1), Μπαρμπερίδου 13 (1), Παυλοπούλου, Κύρου, Νικολοπούλου 11 (3), Στυλιάρα 2, Φρίμαν 9, Βλάχου 6, Τετενέ 4, Φασούλα.
Αθηναϊκός (Αποσκίτης): Τζεγιαννάκη 7 (1), Γκίβενς 22, Καμμένου, Βλάνη 15 (3), Κασάπογλου, Αξιοπούλου 8, Παπαμιχαήλ 7, Πολιτοπούλου, Μοσχοπούλου 4.