Έχοντας τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης μετά το πρώτο δεκάλεπτο, η Ισπανία επικράτησε με 58-74 της Λευκορωσίας και κέρδισε την τρίτη θέση στο Ευρωμπάσκετ της Ουγγαρίας και της Ρουμανίας, μαζί με το χάλκινο μετάλλιο. Η εικόνα του αγώνα, στην αρχή, ήταν διαφορετική με τις Λευκορωσίδες να προηγούνται με 18-12 στο τέλος της πρώτης περιόδου, αλλά οι τυπικά φιλοξενούμενες άμεσα ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση, με αρχικό 0-9 στο δεύτερο δεκάλεπτο και κλείνοντάς το με επιμέρους σκορ 12-22, που τις έβαλε μπροστά με 40-44. Καθοριστικής σημασίας ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, όπου με επιμέρους 14-21 «εκτόξευσαν» τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, μην έχοντας πρόβλημα στο φινάλε όχι απλά να διατηρήσουν, αλλά και να αυξήσουν περαιτέρω το υπέρ τους προβάδισμα.

Η Ισπανίας, λοιπόν, θριαμβευτικά βρίσκεται στο βάθρο των μεταλλίων, με την Τόρρενς να πραγματοποιεί μοναδική εμφάνιση με 25 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ και τις Ξαργκάι, Εντούρ να ακολουθούν με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα, με την πρώτη να έχει επιπλέον 4 ασίστ και τη δεύτερη 7 ριμπαόυντ. Η πραγματική «μάχη» της Λεουτσάνκα με 13 πόντους και 15 ριμπάουντ, καθώς και οι ίδιοι πόντοι από την πλευρά της Ζουίζκοβα, δεν έφταναν με τη Λευκορωσία να μη βρίσκει άλλες αξιόπιστες λύσεις.