ΟΑ Χανίων-ΠΑΟΚ 62-81

Εύκολο έργο είχε εκτός έδρας απέναντι στα Χανιά ο ΠΑΟΚ ο οποίος επιβλήθηκε με 81-62 και εδραιώθηκε στη βαθμολογία.

Οι φιλοξενούμενες μπήκαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι από τη πρώτη περίοδο και έτσι κατάφεραν να προηγηθούν με +17. Από εκεί και πέρα, στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε το σκηνικό με τις γηπεδούχες να μη μπορούν να αντιδράσουν.

Πρώτη σκόρερ των νικητών ήταν η Walker με 29 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε η Jones 19.

Δεκάλεπτα: 17-27, 33-50, 49-68, 62-81

ΟΑ Χανίων (Φερντάντες): Πολυανίδη, Κασάπη 13(2), Καούκη, Ράτζα 7(1), Τζόουνς 19,  Παπαγιαννάκη, Μαυράκη, Λίτσι 3(1), Μανουκάκη, Φάρου 8(2), Σμιθ 12(2).
ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Γουόκερ 29(5), Κιλαζίδου 2, Κιολέογλου 3(1), Ράις 2, Τόλη, Κουμαντσιώτου,  Μυλωνάκη 4, Μιχαηλίδου 5(1), Σταματάκη, Τζόουνς 36(1).

Εύνικος-Πρωτέας Βούλας 45-55

Παίρνοντας φόρα στο δεύτερο ημίχρονο ο Πρωτέας Βούλας απέδρασε με το διπλό από την έδρα του Εύνικου με το χαμηλό 55-45.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο και για τις δύο ομάδες με τις φιλοξενούμενες ωστόσο να έχουν ένα ισχνό προβάδισμα στο τέλος του πρώτου μέρους έχοντας διαφορά πέντε πόντων (22-27).

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως ένα επιμέρους 16-6 υπέρ του Πρωτέα έθεσε τις βάσει για το διπλό. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Εύνικος προσπάθησε αλλά δίχως να ολοκληρώσει την ολική ανατροπή.

Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η George με 19 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε η Berkman με 19 επίσης.

Δεκάλεπτα: 10-12, 22-27, 28-43, 45-55

Εύνικος (Βελτσίστας): Στούπα 3(1) , Μπατλς 4, Εμμανουηλίδου, Χατήρα 9(2), Σταμάτη 7(1), Κασάπογλου 1, Τσιανάκα, Μπέρκμαν 19,Κωτσίνη.
Πρωτέας Βούλας (Δεσποτάκης): Μορχάουζ 4, Σταμάτη, Πολυμένη 13(3), Σακελλαρίου , Πατεράκη 5, Χατζηγιακουμή 5(1), Αλεξιά 5, Αναστασοπούλου 2, Τσιμπριμάνη, Τζορτζ 19(1) , Τζανετάτου 2.

Αθηναικός-Παναθηναϊκός 50-83

Τη τέταρτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε ο Παναθηναϊκός ο οποίος επιβλήθηκε άνετα του Αθηναικού με 83-50.

Το παιχνίδι αντέχει σε κριτική μόνο για 10 λεπτά (12-11), καθώς από εκείνο το σημείο και μετά, το «τριφύλλι» ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του και… εξαφανίστηκε.

Οι «πράσινες» έτρεξαν ένα εντυπωσιακό 6-22 στο δεύτερο δεκάλεπτο, ξεφεύγοντας με 18-33  στο ημίχρονο, φτάνοντας στην άνετη νίκη.

Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Range με 21 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων διακρίθηκε η Παρασκευοπούλου με οκτώ πόντους.

Δεκάλεπτα: 12-11, 18-33, 35-54, 50-83

Αθηναϊκός (Ζωηρού): Ντέστινι Φίλοξι 8(1), Καλαφάτη 5(1), Στεφανίδου 6(2), Τσίκα 8(2), Μάνου 3(1), Παρασκευοπούλου 8, Τραγουστή 8(2), Χάρις 4.
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη):  Σταμολάμπρου 6, Κωτούλα, Παυλοπούλου 10(1), Καμπάκα, Τσβίτκοβιτς 9(1), Μπάτσιου, Σωτηρίου 4, Αλεξανδρή 14(1), Τζόουνς 2,  Ρέιντζ 21(3), Θεοδωρομανωλάκη 7(1), Χαιριστανίδου 10.

Ελευθερία Μ.-Ηρακλής 65-80

Πατώντας γκάζι από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά ο Ηρακλής επικράτησε εκτός έδρας της Ελευθερίας με 80-65.

Συγκεκριμένα, το πρώτο δεκάλεπτο ήταν μοιρασμένο με τις φιλοξενούμενες να πατούν το γκάζι και να επιβάλλονται από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά. Μάλιστα πήρε και διψήφιες διαφορές τις οποίες και κράτησε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Πρώτη σκόρερ ήταν η Carey με 27 πόντους ενώ από πλευράς Ελευθερίας εξαιρετικό παιχνίδι έκανε η Bickle με 19.

Δεκάλεπτα: 19-20, 31-42, 44-59, 65-80

Ελευθερία Μοσχάτου (Χατζηδάκη): Πάγκαλος 4(1), Αλιφραγκή, Σταμούλου 2, Λέρη, Ταμπάκου, Σπαθάρου 5(1), Κάισερ 11(1), Ζεκ 15(1), Μπικλ 19(3), Βιντσιλαίου 9..
Ηρακλής (Νίκου): Κάραλη 6(1), Γιαννούδη 8(2),  Παπαροϊδάμη , Πατούνη, Γεροστεργίου 6, Ουζούνη, Κρανιώτη, Ντιν 13(2), Τσερτς 20(1), Κάρεϊ 27.

Νίκη Λευκάδας-ΠΑΣ Γιάννινα 82-68

Με όπλο την πολύ καλή τέταρτη περίοδο η Νίκη πήρε τους δύο βαθμούς κόντρα στο ΠΑΣ και εδραιώθηκε στη βαθμολογία.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο μέρος με την Νίκη να κάνει ένα επιμέρους 23-10 στη τρίτη περίοδο και να ξεφεύγει με διψήφιες διαφορές. Ο ΠΑΣ δεν μπόρεσε να αντιδράσει στο τέλος και μοιραία γνώρισε την ήττα.

Πρώτη σκόρερ των νικητριών ήταν η Morra με 21 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων διακρίθηκε η Μαρίνη με 16.

Δεκάλεπτα: 18-20, 42-44, 65-54, 82-68

Νίκη Λευκάδας (Ζιάκας): Μόρα 21(2), Ζιάκα 7(1), Πολίτη 4, Γασπαράτου 5(1), Τσαβόνι 2, Παπαμαρκάκη 8(2), Ροντρίγκεζ  12(2), Μανίς 19(1).
ΠΑΣ Γιάννινα (Νανάκος): Δαμουλάκη 4, Σαρηγιαννίδου 13(2), Μαρίνη 16(3), Πράπα 5(1), Ξανθοπούλου, Άσμπερι 4, Πηλακούτα 12, Μάρκοβιτς 14.

Ολυμπιακός-Εσπερίδες Καλλιθέας 78-68

Νίκη στο ρελαντί για τον Ολυμπιακό κόντρα στις Εσπερίδες Καλλιθέας με 78-68.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο μέρος με τις γηπεδούχες να έχουν ένα ισχνό προβάδισμα με 39-34. Παρόμοιο σκηνικό και στο δεύτερο μέρος με τις Εσπερίδες να έχουν τις απαντήσεις σε κάθε παγίδα του Ολυμπιακού. Οι γηπεδούχες κρατούσαν το προβάδισμα μέχρι και το τέλος.

Πρώτη σκόρερ ήταν η Vitola με 18 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε η Moore με 25.