Εσπερίδες Καλλιθέας-Παναθηναικός 61-92

Δεν αντιμετώπισαν κάποιο πρόβλημα οι Πράσινες απέναντι στις Εσπερίδες, πατώντας το γκάζι από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά. Σε εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενες έσφιξαν την αμυνά τους και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +19 (48-29). Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχες δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν σε κανένα σημείο του αγώνα την κατάσταση. Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Χρισινάκη με 19 πόντους και 5 ασίστ ενώ από πλευράς Εσπερίδων διασώθηκε η Κόρρε με 21.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 29-48, 44-66, 61-92.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

Εύνικος-ΠΑΟΚ 49-68

Επιβλητική νίκη για τις γυναίκες του ΠΑΟΚ εκτός έδρας απέναντι στον Εύνικο. Οι φιλοξενούμενες κατάφεραν μέσω της ζώνης που εφάρμοσαν να περιορίσουν τα επιθετικά ατού των γηπεδούχων και να φτάσουν έτσι σε ένα θετικό αποτέλεσμα. Μεγάλο παιχνίδι για το Δικέφαλο του Βορρά έκανε η Williams με 30 πόντους και 22(!) ριμπάουντ ενώ η Wilson ακολούθησε με 26. Στην αντίπερα όχθη, ο Εύνικος είχε σε καλή μέρα την Campell με 14.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 30-37, 34-48, 49-68.

Ελευθερία Μοσχάτου-Δάφνη Αγ. Δημητρίου 69-51

Σε ένα κλειστό παιχνίδι όπου τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες η Ελευθερία Μοσχάτου κατάφερε να πάρει τη νίκη. Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο και για τις δύο ομάδες. Η ίδια εξέλιξη και στη τρίτη περίοδο με τις γηπεδούχες να κάνουν ένα επιμέρους 23-11 στο τελευταίο δεκάλεπτο και να παίρνουν τη νίκη απέναντι στη Δάφνη. Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Καρακασίδου με 18 πόντους ενώ από πλευράς Δάφνης διακρίθηκε η Morris με 22 πόντους και 17 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 11-8, 33-29, 46-40, 69-51.

Παναθλητικός-ΠΑΣ Γιάννινα 63-67

Νίκη-ανάσα για την ομάδα του ΠΑΣ απέναντι στον Παναθλήτικό. Οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ωστόσο οι φιλοξενούμενες ήταν αυτές που ήταν πιο ψύχραιμες στο τέλος. Πρώτη σκόρερ ήταν η Ewodo με 22 πόντους ενώ από πλευράς Παναθλητικού ξεχώρισε η Tompkins με 21.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 36-39, 49-52, 63-67.

Νίκη Λευκάδας-Πρωτέας Βούλας 70-61

Πιο δύσκολη αποδείχθηκε η νίκη της Λευκάδας απέναντι στο Πρωτέα Βούλας. Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο μέρος έχοντας ακόμη και διψήδιες διαφορές. Εντούτοις, από τα μέσα της τρίτης περιόδου και μετά ο Πρωτέας έσφιξε την αμυνά του χτυπώντας παράλληλα και στον αιφνιδιασμό. Δεν κατάφερε όμως να ολοκληρώσει μια πιθανή ανατροπή. Πρώτη σκόρερ για τη Νίκη ήταν η Carey με 21 πόντους και εννέα ριμπάουντ ενώ από τον Πρωτέα διακρίθηκε η Gilday με 18.

Τα δεκάλεπτα: 21-9, 40-30, 54-49, 70-61.